Стокхолм, главниот град на Шведска, е град кој се карактеризира со својот уникатен спој на историски шарм и модерна софистицираност. Распослан на 14 живописни острови во срцето на простран архипелаг, често се нарекува и „Венеција на северот“.

Историскиот центар на градот, Гамла Стен, е волшебен лавиринт од улици со калдрма, шарени згради и раскошна архитектура. Зрачи со средновековна атмосфера, со своите тесни улички кои водат до шармантни плоштади и иконски знаменитости како Кралската палата и Нобеловиот музеј.

Шеталиштата покрај брегот на Стокхолм нудат прекрасен поглед на Балтичкото Море и безбројните чамци и траекти што ги минуваат неговите води. Врската на градот со водата е од витално значење, бидејќи архипелагот обезбедува бескрајни можности за истражување на природата и лежерно пловење.

Модерноста се среќава со традицијата во области како Нормалм, каде што современите облакодери коегзистираат со класичните градби. Дизајнот на градот, од мебел до мода, одразува силно чувство за минималистичка и функционална естетика, вкоренети во шведскиот етос на „лагом“.

Културата е центар на идентитетот на Стокхолм, со музеи од светска класа како музејот Васа, музејот АББА и Музејот Модерна, кои прикажуваат уметност, историја и иновации. Енергичната уметничка сцена се протега на театри, галерии и концертни сали, правејќи го градот културен центар.

Жителите на Стокхолм се пријателски расположени и ја прифаќаат различноста и негуваат силно чувство за заедница. Градот може да се пофали со различни кулинарски влијанија, од традиционални шведски јадења како ќофтиња до интернационални кујни и улични пазари за храна.

Со својот ефикасен јавен превоз, вклучувајќи автобуси, трамваи и добро поврзан систем на метро, градот е лесен за навигација. Одржливиот начин на размислување на нејзините граѓани се протега на зелените површини, парковите и инфраструктурата погодна за велосипеди, што го прави еден од најчистите и најзелените престолнини во светот.

Во лето, градот навистинае полн со фестивали, концерти на отворено и активности на отворено, додека зимските месеци носат магична трансформација бидејќи снегот го покрива градскиот пејзаж, а празничните пазари ги осветлуваат долгите, темни ноќи.

Аурата на Стокхолм е спокојство, напредок и благодарност за пофините аспекти на животот, што го прави навистина волшебна дестинација за посетителите од целиот свет.

Tags: (svedska, stokholm svedska, svedska, patuvanje, svedska, apartmani svedska, hoteli svedska, )

svedska

Авиобилети

Тимот на Travelko.mk специјално за вас ви нуди авиобилети по предходно направена детална анализа за да добиете најповолни цени за вашите патувања. Авиобилетите се реализираат преку Skyscanner.com (метапребарувач кој ви овозможува да ги споредите сите достапни опции за летови според филтрите што сте ги поставиле и потоа резервирате на веб-страниците на авиокомпаниите како Wizzair, Ryanair и многу други). Исто така метапребарувачот влече податоци од хотели и рент-а-кар компании ширум светот за брзо и прецизно да ги најде најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот. На графиконот подоле може да си резервирате авиобилети за било кој период од годината.

Декември:

Нашиот тим за вас најде најповолни цени за повратни авионски билети за Стокхолм со поаѓање од Скопје/Македонија кои почнуваат од 1053 денар по лице. Датумите се од 05.12.2023-09.12.2023 година што е идеално за Стокхолм бидејќи не е преполно со луѓе, а е одлично за активности на отворено и уживање во прекрасните пејсажи на Стокхолм.

Кликнете на овој линк за да резервирате повратни авиобилети од 05.12.2023 до 09.12.2023 на 1053 денари по лице

*Напомена: Како се приближува датумот за патување така авиобилетите може да бидат распродадени или да бидат со различна цена. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 🙂

Сместување:

Сместувањата се реализираат исто така преку Skyscanner.com и преку водечкиот светски оператор Hotellook.com (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia и други). На графиконот подоле може да си резервирате сместување за било кој период од годината.

Декември

Согласно датумите на авиобилетите специјално за вас најдовме најповолна варијанта за сместување по однос цена/квалитет.

Кликнете на овој линк за да резервирате хотел од 1948 денари по ден по лице за 05.12.2023-09.12.2023

Кликнете на овој линк за да резервирате останато сместување за 05.12.2023 - 09.12.2023

*Напомена: Како се приближува датумот за патување така сместувањата може да бидат распродадени или да бидат со различна цена. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понудa 🙂

Апартмани (Apartmani Stokholm, Svedska)

Доколку ви е потребен поголем избор слободно може да резервирате наш предлог апартмани на графиконот под овој текст.

Хотели (Hoteli Stokholm, Svedska)

Доколку ви е потребен поголем избор слободно може да резервирате наш предлог хотели на графиконот под овој текст.

Мапа за пронаоѓање на сместувања

Доколку ви е потребен поголем избор слободно може да пронајдете сместување на мапата под овој текст

Дополнителни услуги:

Доколку ви се потребни дополнителни услуги при вашето патување погледајте ги нашите понуди на линковите подоле:

ТРАНСФЕР ОД АЕРОДРОМ ДО ВАШЕТО СМЕСТУВАЊЕ И ОБРАТНО

РЕНТ-А-КАР ЗА ПЕРИОДОТ НА ВАШЕТО ПАТУВАЊЕ

КОМПЕНЗАЦИЈА ПРИ ОДЛОЖЕН ИЛИ ОТКАЖАН ЛЕТ

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 🙂

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *