Болоња, сместена во срцето на Италија, е волшебен град кој плени со својата богата историја, живописна култура и карактеристичен шарм. Познат како „Црвениот град“ поради зградите со теракотна боја и силно политичко левичарско присуство, Болоња може да се пофали со топла и гостопримлива атмосфера.

Историскиот центар на градот, лавиринт од тесни кривулести улици, е доказ за неговите средновековни корени. Античките кули како иконите Две Кули, Асинели и Гарисенда, се наѕираат над главата, нудејќи поглед во минатото. Живописниот Пјаца Маџоре стои како раздвижено срце на градот, опкружен со прекрасни градби и големата базилика Сан Петронио.

Болоња е позната по својата кујна. Нејзиното кулинарско наследство, вклучително и раскошните јадења од тестенини, како што се таљатели ал рагу (Болоњезе сос) и тортелини во бродо, добиваат глобално признание. Локалните жители и посетителите се собираат во традиционалните ресторани за да ги вкусат овие прекрасни задоволства.

Енергичниот универзитетски живот на градот му дава младешка енергија, при што студентите од престижниот универзитет во Болоња му даваат на градот жив и космополитски карактер. Културните богатства изобилуваат во Болоња, со бројни музеи и уметнички галерии кои го прикажуваат уметничкото наследство на градот.

Околните ридови на Болоња и зелените села нудат одмор од урбаната гужва. Апенинските планини се лулка на градот, обезбедувајќи живописна позадина за планинарите и љубителите на природата.

На крајот на краиштата, Болоња е град кој беспрекорно се венча со историјата, културата и гастрономијата. Неговиот специфичен карактер и гостопримливиот амбиент го прават задолжителна дестинација за секој што бара автентично италијанско искуство.

Tags: (bolonja, bolonja italija, italija, italija leto 2024, patuvanje vo italija)

bolonja
bolonja italija

Авиобилети

Тимот на Travelko.mk специјално за вас ви нуди авиобилети по предходно направена детална анализа за да добиете најповолни цени за вашите патувања. Авиобилетите се реализираат преку Skyscanner.com (метапребарувач кој ви овозможува да ги споредите сите достапни опции за летови според филтрите што сте ги поставиле и потоа резервирате на веб-страниците на авиокомпаниите како Wizzair, Ryanair и многу други). Исто така метапребарувачот влече податоци од хотели и рент-а-кар компании ширум светот за брзо и прецизно да ги најде најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот. На графиконот подоле може да си резервирате авиобилети за било кој период од годината.

Декември:

Нашиот тим за вас најде најповолни цени за повратни авионски билети за Болоња со поаѓање од Скопје/Македонија кои почнуваат од 1.817 денари по лице. Датумите се од 04.12.2023-08.12.2023 година што е идеално за Болоња бидејќи не е преполно со луѓе, и е одлично за активности на отворено и уживање во прекрасните пејсажи.

Кликнете на овој линк за да резервирате повратни авиобилети од 04.12.2023 до 08.12.2023 на овој линк - 1.817 денари по лице

*Напомена: Како се приближува датумот за патување така авиобилетите може да бидат распродадени или да бидат со различна цена. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 🙂

Сместување:

Сместувањата се реализираат исто така преку Skyscanner.com и преку водечкиот светски оператор Hotellook.com (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia и други). На графиконот подоле може да си резервирате сместување за било кој период од годината.

Декември

Согласно датумите на авиобилетите специјално за вас најдовме најповолна варијанта за сместување по однос цена/квалитет.

Кликнете на овој линк за да резервирате хотел од 2.113 денари по ден по лице за 04.12.2023-08.12.2023

Кликнете на овој линк за да резервирате останато сместување за 04.12.2023-08.12.2023

*Напомена: Како се приближува датумот за патување така сместувањата може да бидат распродадени или да бидат со различна цена. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 🙂

Апартмани (Apartmani Bolonja, Italija)

Доколку ви е потребен поголем избор слободно може да резервирате наш предлог апартмани на графиконот под овој текст.

Хотели (Hoteli Bolonja Italija)

Доколку ви е потребен поголем избор слободно може да резервирате наш предлог хотели на графиконот под овој текст.

Мапа за пронаоѓање на сместувања

Доколку ви е потребен поголем избор слободно може да пронајдете сместување на мапата под овој текст

Дополнителни услуги: (Italija leto 2024, Patuvanje vo Italija)

Доколку ви се потребни дополнителни услуги при вашето патување погледајте ги нашите понуди на линковите подоле:

ТРАНСФЕР ОД АЕРОДРОМ ДО ВАШЕТО СМЕСТУВАЊЕ И ОБРАТНО

РЕНТ-А-КАР ЗА ПЕРИОДОТ НА ВАШЕТО ПАТУВАЊЕ

КОМПЕНЗАЦИЈА ПРИ ОДЛОЖЕН ИЛИ ОТКАЖАН ЛЕТ

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 🙂

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *