Катанија е град кој се наоѓа на источниот брег на Сицилија, кој е најголемиот остров во Средоземното Море и дел од Италија. Тој е втор по големина град во Сицилија, по Палермо, и e главен град на провинцијата Катанија.

Катанија може да се пофали со богата и античка историја, која датира од 8 век п.н.e. Во текот на своето постоење, градот бил под влијание и владеење на различни цивилизации, вклучувајќи ги Римјаните, Византијците, Арапите, Норманите и Кралството Сицилија.

Градот е сместен во подножјето на вулканот Етна, највисокиот активен вулкан во Европa. Катанија може да се пофали со низа архитектонски стилови кои ја рефлектираат нејзината разновидна историја. Историскиот центар се карактеризира со барокни и неокласични градби, кои биле повторно изградени по големиот земјотрес во 1693 година. Значајни знаменитости се катедралата Катанија (Cattedrale di Sant'Agata), Фонтаната на слоновите (Fontana dell'Elefante) со антички египетски обелиск, и замокот Урсино (Кастело Урсино) од 13 век.

Културата на градот е длабоко вкоренета во сицилијанските традиции, кујна и фестивали. Катанија е позната по своите живописни улични пазари, каде што локалното население и посетителите можат да најдат изобилство од свежи производи, морска храна и локални занаети. Еден од најпознатите фестивали е празникот на Света Агата (Festa di Sant'Agata) кој се слави од 5-ти до 6-ти февруари секоја година, во чест на заштитникот на градот.

Катанија привлекува туристи од целиот свет, кои доаѓаат да ги истражуваат нејзините историски места, да уживаат во крајбрежните области и да го користат градот како основа за посета на планината Етна. Природната убавина на вулканот и можноста да се пешачi по неговите падини или да се патува со водич привлекува многу авантуристи и ентузијасти.

Генерално, Катанија е град на контрасти, кој го спојува своето античко наследство со модерниот живот и им нуди на посетителите уникатно искуство во прекрасниот и интригантен остров Сицилија.

katanija
sicilija
italija
katanija

Авиобилети

Тимот на Travelko.mk ви нуди авиобилети по предходно направена детална анализа за да добиете најповолни цени за вашите патувања. Авиобилетите се реализираат преку Skyscanner.com (метапребарувач кој ви овозможува да ги споредите сите достапни опции за летови според филтрите што сте ги поставиле и потоа резервирате на веб-страниците на авиокомпаниите како Wizzair, Ryanair и многу други).

Специјално за вас најдовме најповолни цени за повратни авионски билети за Катанија со поаѓање од Скопје/Македонија

Јули 2024 година

Кликнете на овој линк за да резервирате повратни авиобилети од 19.07.2024 до 29.07.2024 - 11.500 денари по лице

Август 2024 година

Кликнете на овој линк за да резервирате повратни авиобилети од 12.08.2024 до 19.08.2024 - 12.731 денар по лице

Септември 2024 година

Кликнете на овој линк за да резервирате повратни авиобилети од 20.09.2024 до 27.09.2024 - 12.842 денари по лице

Доколку не ви одговараат нашите препорачани датуми на графиконот подоле може да си резервирате авиобилети за било кој период од годината.

*Напомена: Како се приближува датумот за патување така авиобилетите може да бидат распродадени или да бидат со повисока цена. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Сместување:

Сместувањата се реализираат преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Поголем избор на сместувања

Доколку ви е потребен поголем избор може да резервирате сместување за било кој период од годината во графиконот под овој текст.

*Напомена: Како се приближува датумот за патување така сместувањата може да бидат распродадени или цената да варира. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Дополнителни услуги

Доколку ви се потребни дополнителни услуги при вашето патување погледајте ги нашите понуди на линковите подоле:

ТРАНСФЕР ОД АЕРОДРОМ ДО ВАШЕТО СМЕСТУВАЊЕ И ОБРАТНО

РЕНТ-А-КАР ЗА ПЕРИОДОТ НА ВАШЕТО ПАТУВАЊЕ

КОМПЕНЗАЦИЈА ПРИ ОДЛОЖЕН ИЛИ ОТКАЖАН ЛЕТ

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 🙂

Tags: (italija, sicilija, katanija, katanija sicilija iskustva, sicilija leto 2024)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *