Малдивите, архипелаг во Индискиот Океан, познат по својата неверојатна природна убавина, со тиркизни води, чисти плажи со бел песок и живописни корални гребени. Составени од 26 атоли, Малдивите може да се пофалат со преку 1.000 корални острови, секој навидум поживописен од претходниот. Неговата географија, која се карактеризира со ниски острови и атоли, придонесува за нејзината привлечност како тропски рај. Уникатната топографија на Малдивите, исто така, ги прави особено ранливи на влијанијата на климатските промени, како што е зголемувањето на нивото на морето, што го прави зачувувањето на нивната природна средина главна грижа за нацијата.

Покрај своите воодушевувачки пејзажи, Малдивите нудат богато културно наследство обликувано од вековните влијанија од различни нации. Оваа културна разновидност е очигледна во кујната на Малдивите, која се одликува со мешавина на индиски и арапски вкусови, често центрирани околу морска храна и кокос. Традиционалната малдивска музика и танц, како што е Бодуберу, додаваат шарм на енергичната културна сцена.

Економијата на Малдивите во голема мера се потпира на туризмот. Туристичката индустрија во земјата процвета во последните децении, поттикната од нејзината репутација како ексклузивна дестинација за меден месец, авантуристи и оние кои бараат релаксација во тропски рај.

Стратешката локација на Малдивите во Индискиот Океан, исто така, ги направи фокусна точка на геополитичката конкуренција, при што регионалните сили се борат за влијание во архипелагот. Близината на земјата до клучните поморски трговски патишта и нејзините природни ресурси, вклучително и рибарството и потенцијално профитабилните подморски минерали, ја зголемија нејзината стратешка важност во очите на регионалните и глобалните сили.

Како заклучок, Малдивите ги плени посетителите со својата неспоредлива природна убавина, богатото културно наследство и посветеноста на зачувување на животната средина. Малдивите продолжуваат да инспирираат стравопочит како светилник на тропскиот сјај во Индискиот Океан. Без разлика дали ги истражувате неговите подводни чуда, уживајќи во неговите кулинарски задоволства или потопувајќи се во неговата живописна култура, Малдивите нудат незаборавно бегство во рајот.

maldivi

Авиобилети:

Тимот на Travelko.mk ви нуди авиобилети по предходно направена детална анализа за да добиете најповолни цени за вашите патувања. Авиобилетите се реализираат преку Skyscanner.com (метапребарувач кој ви овозможува да ги споредите сите достапни опции за летови според филтрите што сте ги поставиле и потоа резервирате на веб-страниците на авиокомпаниите како Wizzair, Ryanair и многу други).

Специјално за вас најдовме најповолни цени за повратни авионски билети за Малдиви (Maafushi) со поаѓање од Белград/Србија

Јуни 2024 година

Кликнете на овој линк за да резервирате повратни авиобилети од 08.06.2024 до 15.06.2024 - 33.405 денари по лице

Доколку не ви одговараат нашите препорачани датуми на графиконот подоле може да си резервирате авиобилети за било кој период од годината.

*Напомена: Државјани на Македонија кои туристички патуваат на Малдиви, добиваат бесплатна туристичка виза за период до 30 дена на Аеродромот во Мале – Малдиви. Потребна е важечка патна исправа, повратна авио-карта и потврда за сместување. Рок на важност на пасошот мора да биде до најмалку 6 месеци пред истек. Како се приближува датумот за патување така авиобилетите може да бидат распродадени или да бидат со повисока цена. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Сместување:

Сместувањата се реализираат преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.

Хотели

Согласно датумите на авиобилетите специјално за вас најдовме најповолна варијанта за сместување по однос цена/квалитет.

Кликнете на овој линк за да резервирате хотел 4* од 3,302 денари по ден по лице за 08.06.2024-15.06.2024

Кликнете на овој линк за да резервирате останато сместување за 08.06.2024-15.06.2024

Поголем избор на сместување

Доколку ви е потребен поголем избор може да резервирате сместување за било кој период од годината во графиконот под овој текст.

*Напомена: Државјани на Македонија кои туристички патуваат на Малдиви, добиваат бесплатна туристичка виза за период до 30 дена на Аеродромот во Мале – Малдиви. Потребна е важечка патна исправа, повратна авио-карта и потврда за сместување. Рок на важност на пасошот мора да биде до најмалку 6 месеци пред истек. Како се приближува датумот за патување така авиобилетите може да бидат распродадени или да бидат со повисока цена. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Дополнителни услуги:

Доколку ви се потребни дополнителни услуги при вашето патување погледајте ги нашите понуди на линковите подоле:

ТРАНСФЕР ОД АЕРОДРОМ ДО ВАШЕТО СМЕСТУВАЊЕ И ОБРАТНО

РЕНТ-А-КАР ЗА ПЕРИОДОТ НА ВАШЕТО ПАТУВАЊЕ

КОМПЕНЗАЦИЈА ПРИ ОДЛОЖЕН ИЛИ ОТКАЖАН ЛЕТ

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 🙂

Tags: (maldivi, maldivi ponuda 2024, maldivi ponuda, maldivi 2024, skopje maldivi avion)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *