Рејкјавик, главниот град на Исланд, е жив и единствен град сместен покрај југозападниот брег на земјата. Може да се пофали со воодушевувачки спој на природна убавина и урбана софистицираност. Градот е поставен на драматична позадина на вулкански пејзажи, на планинскиот венец Есја на север и огромниот Северен Атлантски Океан на запад.

Шармот на Рејкјавик лежи во неговите компактни и колоритни улици, обложени со мешавина на модерна и традиционална исландска архитектура. Ќе најдете хармоничен спој на елегантни современи згради и чудни, светло обоени куќи. Иконската градска црква Hallgrímskirkja, со својата карактеристична, издигната кула, го истакнува хоризонтот.

Прошетката низ живите улици на градот открива динамична културна сцена. Рејкјавик е центар на креативност и иновации, дом на плејада уметнички галерии, музеи и театри. Градот се гордее со своето музичко и книжевно наследство и не е невообичаено да наидете на импровизирани улични изведби или книжарници исполнети со исландски саги.

Кулинарскиот пејзаж на Рејкјавик е еклектичен микс на традиционалната нордиска кујна и меѓународните влијанија. Градот нуди разновидна палета на ресторани, кафулиња и камиони со храна, каде што можете да уживате во исландските деликатеси како свежа морска храна, јагнешки јадења и познатите виршли.

Живото пристаниште на градот е доказ за неговата силна поврзаност со морето. Можете да бидете сведоци како рибарски чамци лутаат во пристаништето, па дури и да тргнете во тури за гледање китови. Освен тоа, геотермалната енергија на Рејкјавик е искористена за бројните геотермални базени и топли извори, како што е популарната Сина лагуна, нудејќи единствена можност за релаксација и подмладување.

Додека Рејкјавик е раздвижена метропола, природата никогаш не е далеку. Близината на градот до природни чуда што го одземаат здивот, како што се гејзерите, водопадите и хипнотизирачката северна светлина, го прави совршена основа за истражување на пејзажите на Исланд кои предизвикуваат стравопочит.

Во Рејкјавик има неспорно чувство на топлина и гостопримство, бидејќи жителите на градот, познати како „Рејкјавикур“, ги пречекуваат посетителите со раширени раце. Космополитската атмосфера на градот и неговата вистинска поврзаност со природните чуда на Исланд го прават волшебна дестинација за патници од сите сфери на животот.

Tags: (skopje reykjavik flights, reykjavik iceland, skopje reykjavik, skopje iceland flights, skopje reykjavik)

skopje reykjavik flights

Авиобилети

Тимот на Travelko.mk специјално за вас ви нуди авиобилети по предходно направена детална анализа за да добиете најповолни цени за вашите патувања. Авиобилетите се реализираат преку Skyscanner.com (метапребарувач кој ви овозможува да ги споредите сите достапни опции за летови според филтрите што сте ги поставиле и потоа резервирате на веб-страниците на авиокомпаниите како Wizzair, Ryanair и многу други).На графиконот подоле може да си резервирате авиобилети за било кој период од годината.

Мај 2024 година

Нашиот тим за вас најде најповолни цени за повратни авионски билети за Рејкјавик со поаѓање од Скопје/Македонија кои почнуваат од 7.046 денари по лице. Датумот е од 09.05.2024-15.05.2024 година што е идеално бидејќи не е преполно со луѓе, а времето е пријатно. Одлично за активности на отворено и уживање во прекрасните пејсажи на Рејкјавик.

Кликнете на овој линк за да резервирате повратни авиобилети од 09.05.2024 до 15.05.2024 - 7.046 денари по лице

*Напомена: Како се приближува датумот за патување така авиобилетите може да бидат распродадени или да бидат со повисока цена. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Сместување:

Сместувањата се реализираат исто така преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот. На графиконот подоле може да си резервирате сместување за било кој период од годината.

Мај 2024 година

Согласно датумите на авиобилетите специјално за вас најдовме најповолна варијанта за сместување по однос цена/квалитет.

Кликнете на овој линк за да резервирате наш предлог хотел 4* од 4.073 денари на ден по лице за 09.05.2024-15.05.2024

Кликнете на овој линк за да резервирате останато сместување за 09.05.2024-15.05.2024

*Напомена: Како се приближува датумот за патување така сместувањата може да бидат распродадени или да бидат со различна цена. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Мапа за пронаоѓање на сместувања

Доколку ви е потребен поголем избор слободно може да пронајдете сместување на мапата под овој текст

Дополнителни услуги: (Skopje Iceland flights, Flights to Iceland, Skopje Reykjavik flights, Reykjavik Iceland)

Доколку ви се потребни дополнителни услуги при вашето патување погледајте ги нашите понуди на линковите подоле:

ТРАНСФЕР ОД АЕРОДРОМ ДО ВАШЕТО СМЕСТУВАЊЕ И ОБРАТНО

РЕНТ-А-КАР ЗА ПЕРИОДОТ НА ВАШЕТО ПАТУВАЊЕ

КОМПЕНЗАЦИЈА ПРИ ОДЛОЖЕН ИЛИ ОТКАЖАН ЛЕТ

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 🙂

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *