Малта е мала островска држава која се наоѓа во Средоземното Море, јужно од Италија и источно од Тунис. Тоа е архипелаг кој се состои од три главни острови: Малта, Гозо и Комино, како и неколку помали ненаселени островчиња.

Главен град на Малта е Валета, која е и културен и административен центар на земјата. Валета е позната по своите добро сочувани историски градби, вклучувајќи ги и катедралата Свети Јован и Палатата на Големиот мајстор. Како признание за неговото историско и културно значење, градот Валета е прогласен за светско наследство на УНЕСКО.

Малта има богата и разновидна историја, со влијанија од различни цивилизации низ вековите. Со неа управувале Феничаните, Римјаните, Арапите, Норманите, Витезите на Свети Јован, Французите и Британците пред да се здобијат со независност во 1964 година. Историските локалитети на земјата, како што се античките храмови на Хачар Ким и Мнајдра, град со ѕидови во Мдина , и подземните катакомби, привлекуваат многу посетители заинтересирани да го истражат неговото минато.

Малтешкиот архипелаг е познат и по својата неверојатна природна убавина, со кристално чисти тиркизни води, живописни крајбрежја и шармантни пристаништа. Сината лагуна, која се наоѓа на островот Комино, е популарна дестинација за пливање, нуркање и нуркање.

Малта има медитеранска клима, која се карактеризира со благи зими и топли лета. Пријатното време, заедно со природните и културните атракции на земјата, ја прават популарна туристичка дестинација.

Генерално, Малта нуди уникатен спој на историја, природна убавина и модерност, што ја прави атрактивна дестинација за туристите, иселениците и бизнисите.

skopje malta flights
apartmani malta
let do malta
smestuvanje malta

Авиобилети:

Тимот на Travelko.mk ви нуди авиобилети по предходно направена детална анализа за да добиете најповолни цени за вашите патувања. Авиобилетите се реализираат преку Skyscanner.com (метапребарувач кој ви овозможува да ги споредите сите достапни опции за летови според филтрите што сте ги поставиле и потоа резервирате на веб-страниците на авиокомпаниите како Wizzair, Ryanair и многу други).

Специјално за вас најдовме најповолни цени за повратни авионски билети за Малта со поаѓање од Скопје/Македонија

Јули 2024 година

Кликнете на овој линк за да резервирате повратни авиобилети од 15.07.2024 до 21.07.2024 - 4.141 денар по лице

Август 2024 година

Кликнете на овој линк за да резервирате повратни авиобилети од 14.08.2024 до 19.08.2024 - 4.028 денари по лице

Септември 2024 година

Кликнете на овој линк за да резервирате повратни авиобилети од 11.09.2024 до 16.09.2024 - 4.387 денари по лице

Доколку не ви одговараат нашите препорачани датуми на графиконот подоле може да си резервирате авиобилети за било кој период од годината.

*Напомена: Како се приближува датумот за патување така авиобилетите може да бидат распродадени или да бидат со повисока цена. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Сместување:

Сместувањата се реализираат преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Поголем избор на сместувања

Доколку ви е потребен поголем избор може да резервирате сместување за било кој период од годината во графиконот под овој текст.

*Напомена: Како се приближува датумот за патување така сместувањата може да бидат распродадени или цената да варира. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Дополнителни услуги

Доколку ви се потребни дополнителни услуги при вашето патување погледајте ги нашите понуди на линковите подоле:

ТРАНСФЕР ОД АЕРОДРОМ ДО ВАШЕТО СМЕСТУВАЊЕ И ОБРАТНО

РЕНТ-А-КАР ЗА ПЕРИОДОТ НА ВАШЕТО ПАТУВАЊЕ

КОМПЕНЗАЦИЈА ПРИ ОДЛОЖЕН ИЛИ ОТКАЖАН ЛЕТ

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 🙂

Tags: (skopje malta flights, skopje malta wizz air, skopje malta, malt hotels, malta leto 2024, skopje malta wizz air, skopje malta flights, skopje to malta, valetta malta)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *