Абу Даби е главен град на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) и најголемиот емират во однос на копнената површина. Сместен на североисточниот дел на Арапскиот Полуостров, Абу Даби е познат по својата модерна и раскошна архитектура и богатото културно наследство. Абу Даби има впечатлив и модерен град, кој се карактеризира со облакодери, футуристичка архитектура и импресивна инфраструктура. Знаменитостите како што се кулите Етихад, Капитал Гејт (кривата кула) и Голема џамија Шеик Зајед се симбол на амбициозниот развој на градот и современата естетика.

Големата џамија Шеик Зајед е едно од најпознатите знаменитости на Абу Даби што ја прикажува исламската архитектура. Се одликува со бели мермерни куполи, сложени резби и прекрасни лустери. Џамијата е отворена за посетители од сите вери и е задолжително да се посети поради нејзината архитектонска убавина и културно значење. И покрај неговата модерност, Абу Даби е длабоко вкоренет во своето културно наследство. Градот е дом на неколку музеи, вклучувајќи го и Лувр Абу Даби, во кој се сместени импресивна колекција на уметност и артефакти од целиот свет. Тврдината Каср Ал Хосн, најстарата градба во Абу Даби, служи како музеј што ја прикажува историјата и културата на градот.

Абу Даби Корниш е живописно шеталиште на брегот кое се протега по должината на крајбрежјето на градот. Обложен со палми, уредени градини и песочни плажи, нуди прекрасен поглед на Арапскиот Залив. Корниш е популарно место за лежерни прошетки, возење велосипед и уживање во прекрасните зајдисонца во градот. Островот Јас лоциран веднаш до брегот на Абу Даби, е енергична дестинација за забава и одмор. Тој е дом на патеката Yas Marina, каде што се одржува трката за Големата награда на Абу Даби во Формула 1, како и Yas Waterworld и Ferrari World Abu Dhabi, тематски парк посветен на иконската италијанска автомобилска марка.

Дубаи, град во Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), стои како блескав амблем на модерноста и иновативноста, поставен на позадината на Арапската пустина. Познат по својот футуристички хоризонт на кој се пробиваат иконите знаменитости како Бурџ Калифа, највисоката зграда во светот, Дубаи беспрекорно ја спојува традицијата со авангардната архитектура и технологија. Космополитскиот амбиент на градот привлекува посетители од целиот свет, привлечени од неговите луксузни шопинг дестинации, раскошните хотели и енергичната културна сцена.

Во Дубаи, екстравагантноста нема граници, за што сведочат неговите вештачки архипелази, како што е палмата Џумеира, изработени со прецизна инженерска прецизност. Овој град-држава е доказ за човечката генијалност, каде амбициозните проекти како Дубаи Мол, еден од најголемите трговски комплекси во светот и Фонтаната Дубаи, волшебна приказ на вода и лесна кореографија, ги поместуваат границите на можностите. Покрај тоа, посветеноста на Дубаи за одржливост се рефлектира во иницијативи како што е Одржливиот град, покажувајќи напреден пристап кон урбаниот развој.

Растојанието помеѓу Абу Даби и Дубаи е приближно 150 километри (93 милји) по пат. Најчестиот и најзгодниот начин за патување помеѓу двата града е со автомобил, такси или автобус. Во зависност од сообраќајните услови, патувањето обично трае околу 1 до 2 часа. Има и други опции како што е проектот Etihad Rail кој, кога ќе биде завршен, ќе понуди железничка услуга меѓу двата града. Дополнително, постојат авиокомпании кои вршат летови меѓу Абу Даби и Дубаи, но поради краткото растојание, летањето генерално не се смета за најпрактична опција.

Tags: (skopje dubai flights, skopje dubai, abu dhabi to dubai, skopje to dubai, skopje to dubai flights)

hoteli abu dabi
apartmani abu dabi
smestuvanja abu dabi
skopje dubai flights

Авиобилети

Тимот на Travelko.mk специјално за вас ви нуди авиобилети по предходно направена детална анализа за да добиете најповолни цени за вашите патувања. Авиобилетите се реализираат преку Skyscanner.com (метапребарувач кој ви овозможува да ги споредите сите достапни опции за летови според филтрите што сте ги поставиле и потоа резервирате на веб-страниците на авиокомпаниите како Wizzair, Ryanair и многу други). Исто така метапребарувачот влече податоци од хотели и рент-а-кар компании ширум светот за брзо и прецизно да ги најде најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.На графиконот подоле може да си резервирате авиобилети за било кој период од годината.

Мај и Јуни 2024 година:

Специјално за вас најдовме најповолни цени за повратни авионски билети за Дубаи со поаѓање од Скопје/Македонија кои почнуваат од 18.559 денари по лице. Датумите се од 01.05.2024-08.05.2024 година и од 10.06.2024 - 14.06.2024 година што е идеално за Дубаи бидејќи не е преполно со луѓе, и е одлично за активности на отворено и уживање во прекрасните пејсажи.

Кликнете на овој линк за да резервирате повратни авиобилети од 01.05.2024 до 08.05.2024 - 23.446 денари по лице

Кликнете на овој линк за да резервирате повратни авиобилети од 10.06.2024 до 14.06.2024 - 18.559 денари по лице

*Напомена: Како се приближува датумот за патување така авиобилетите може да бидат распродадени или да бидат со повисока цена. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Сместување:

Сместувањата се реализираат преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот. На графиконот подоле може да си резервирате сместување за било кој период од годината.

Мај и Јуни 2024 година:

Согласно датумите на авиобилетите специјално за вас најдовме најповолна варијанта за сместување по однос цена/квалитет.

Кликнете на овој линк за да резервирате хотел 5* од 2.854 денари по ден по лице за 01.05.2024-08.05.2024

Кликнете на овој линк за да резервирате останато сместување за 01.05.2024-08.05.2024

Кликнете на овој линк за да резервирате хотел 4* од 3.155 денари по ден по лице за 10.06.2024-14.06.2024

Кликнете на овој линк за да резервирате останато сместување за 15.06.2024-18.06.2024

*Напомена: Како се приближува датумот за патување така сместувањата може да бидат распродадени или да бидат со различна цена. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Мапа за пронаоѓање на сместувања

Доколку ви е потребен поголем избор слободно може да пронајдете голем број на сместувања на мапата под овој текст.

Дополнителни услуги:

Дополнителни услуги: (Skopje dubai flights, skopje dubai, abu dhabi to dubai, skopje to dubai, skopje to dubai flights)

Доколку ви се потребни дополнителни услуги при вашето патување погледајте ги нашите понуди на линковите подоле:

ТРАНСФЕР ОД АЕРОДРОМ ДО ВАШЕТО СМЕСТУВАЊЕ И ОБРАТНО

РЕНТ-А-КАР ЗА ПЕРИОДОТ НА ВАШЕТО ПАТУВАЊЕ

КОМПЕНЗАЦИЈА ПРИ ОДЛОЖЕН ИЛИ ОТКАЖАН ЛЕТ

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 🙂

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *