Рим, често наречен „Вечниот град“, е волшебен спој на историја, култура и уметност. Оваа древна метропола, потопена во повеќе од две илјади години цивилизација, е доказ за човечката генијалност и издржливост. Неговите иконски знаменитости, како што се Колосеумот, Римскиот форум и Пантеон, раскажуваат приказни за славното минато, додека градот Ватикан, независен град-држава во Рим, има духовно значење за милиони луѓе ширум светот.

Талкајќи низ римските лавиринтски улици, ќе наидете на фасцинантна комбинација на антички урнатини, барокна архитектура и модерни структури. Калдрманите улички водат до чудни плоштади раздвижени со живот, каде што локалното население и туристите се собираат за да уживаат во лежерното кафе или сладолед.

Кулинарските задоволства играат централна улога во римската култура, како тестенини, пици и еспресо. Автентичните тратории и пријатни ресторани ве поттикнуваат да уживате во традиционални италијански јадења и регионални вина.

Покрај својата историска и кулинарска привлечност, Рим нуди богата таписерија на уметност и мода. Реномираните уметнички галерии и модни бутици ја прикажуваат креативната моќ на Италија, привлекувајќи ентузијасти од целиот свет.

Во суштина, Рим е извонредно патување низ времето, уметноста, културата и вкусовите - место каде што секој агол има приказна, а секоја улица е почит на трајното наследство.

Tags: (rim, italija, rim italija, italija leto 2024, koloseum rim)

 rim

Авиобилети

Тимот на Travelko.mk специјално за вас ви нуди авиобилети по предходно направена детална анализа за да добиете најповолни цени за вашите патувања. Авиобилетите се реализираат преку Skyscanner.com (метапребарувач кој ви овозможува да ги споредите сите достапни опции за летови според филтрите што сте ги поставиле и потоа резервирате на веб-страниците на авиокомпаниите како Wizzair, Ryanair и многу други). Исто така метапребарувачот влече податоци од хотели и рент-а-кар компании ширум светот за брзо и прецизно да ги најде најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот. На графиконот подоле може да си резервирате авиобилети за било кој период од годината.

Ноември:

Нашиот тим за вас најде најповолни цени за повратни авионски билети за Рим со поаѓање од Скопје/Македонија кои почнуваат од 2.102 денари по лице. Датумите се од 23.11.2023-30.11.2023 година што е идеално за Рим бидејќи не е преполно со луѓе, и е одлично за активности на отворено и уживање во прекрасните улици на Рим.

Кликнете на овој линк за да резервирате повратни авиобилети од 23.11.2023 до 30.11.2023 - 2102 денари по лице

*Напомена: Како се приближува датумот за патување така авиобилетите може да бидат распродадени или цената да варира. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 🙂

Сместување:

Сместувањата се реализираат исто така преку Skyscanner.com и преку водечкиот светски оператор Hotellook.com (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia и други). На графиконот подоле може да си резервирате сместување за било кој период од годината.

Ноември:

Согласно датумите на авиобилетите специјално за вас најдовме најповолна варијанта за сместување во Рим по однос цена/квалитет.

Кликнете на овој линк за да резервирате хотел од 2722 денари по ден по лице за 23.11.2023-30.11.2023

Кликнете на овој линк за да резервирате останато сместување за 23.11.2023-30.11.2023

*Напомена: Како се приближува датумот за патување така сместувањата може да бидат распродадени или да бидат со различна цена. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 🙂

Апартмани (Apartmani Rim Italija)

Доколку ви е потребен поголем избор слободно може да резервирате наш предлог апартмани на графиконот под овој текст.

Хотели (Hoteli Rim Italija)

Доколку ви е потребен поголем избор слободно може да резервирате наш предлог хотели на графиконот под овој текст.

Мапа за пронаоѓање на сместувања

Доколку ви е потребен поголем избор слободно може да пронајдете голем број на сместувања на мапата под овој текст.

Дополнителни услуги: (Italija leto 2024, Koloseum Rim)

Доколку ви се потребни дополнителни услуги при вашето патување погледајте ги нашите понуди на линковите подоле:

ТРАНСФЕР ОД АЕРОДРОМ ДО ВАШЕТО СМЕСТУВАЊЕ И ОБРАТНО

РЕНТ-А-КАР ЗА ПЕРИОДОТ НА ВАШЕТО ПАТУВАЊЕ

КОМПЕНЗАЦИЈА ПРИ ОДЛОЖЕН ИЛИ ОТКАЖАН ЛЕТ

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 🙂

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *