Венеција е волшебен град и ремек-дело на човечката генијалност и издржливост. Сместен е во североисточна Италија и е познат по својата единствена и сложена мрежа на канали кои служат и како патишта и како одраз на богатата историја на градот. Отсуството на конвенционални улици се компензира со лавиринт од тесни улички и шармантни мостови кои ги поврзуваат безбројните острови.

Срцето на Венеција е Големиот Канал, величествен воден пат опкружен со палати кои прикажуваат спој на архитектонски стилови, од византиски до ренесанса. Иконските градби, вклучувајќи ги базиликата Свети Марко и Кампаниле, величествено се издигнуваат на главниот плоштад, Сан Марко. Сложено дизајнираните фасади, украсени со многу детали, го одразуваат уметничкиот и културниот раскош што го карактеризира венецијанското наследство.

Венеција е синоним за нејзиниот традиционален начин на транспорт - гондолата. Овие елегантни, црни чамци се движат по каналите, управувани од вешти гондолиери кои без напор ги водат низ лавиринтските водни патишта. Серенадата на водата во комбинација со повремените мелодични ноти од уличните музичари, создава потопна и волшебна атмосфера.

Надвор од архитектонскиот сјај, Венеција е нуди енергична културна сцена, со музеи, галерии и театри кои го слават уметничкото наследство на градот. Венецијанската кујна, позната по деликатесите од морска храна, е задоволство што го надополнува целокупното искуство на градот.

Привлечноста на Венеција не лежи само во нејзината историска величина, туку и во смислата на безвременоста што ја зрачи. Тоа е доказ за човечката приспособливост, изградена на мрежа од дрвени столбови кои го поддржувале градот со векови. Венеција, со својата безвременска убавина, останува лебдечка почит на креативноста и издржливоста на човечкиот дух.

Tags: (venecija, italija, venecija aranzmani, italija leto 2024, patuvanje vo italija)

venecija
italija leto 2024

Авиобилети:

Тимот на Travelko.mk специјално за вас ви нуди авиобилети по предходно направена детална анализа за да добиете најповолни цени за вашите патувања. Авиобилетите се реализираат преку Skyscanner.com (метапребарувач кој ви овозможува да ги споредите сите достапни опции за летови според филтрите што сте ги поставиле и потоа резервирате на веб-страниците на авиокомпаниите како Wizzair, Ryanair и многу други). Исто така метапребарувачот влече податоци од хотели и рент-а-кар компании ширум светот за брзо и прецизно да ги најде најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.На графиконот подоле може да си резервирате авиобилети за било кој период од годината.

Декември:

Специјално за вас најдовме најповолни цени за повратни авионски билети за Венеција со поаѓање од Скопје/Македонија кои почнуваат од 2.087 денари по лице. Датумите се од 03.12.2023-07.12.2023 година што е идеално за Венеција бидејќи не е преполно со луѓе, и е одлично за активности на отворено и уживање во прекрасните пејсажи.

Кликнете на овој линк за да резервирате повратни авиобилети од 03.12.2023 до 07.12.2023 - 2.087 денари по лице

*Напомена: Како се приближува датумот за патување така авиобилетите може да бидат распродадени или да бидат со повисока цена. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 🙂

Сместување:

Сместувањата се реализираат исто така преку Skyscanner.com и преку водечкиот светски оператор Hotellook.com (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia и други). На графиконот подоле може да си резервирате сместување за било кој период од годината.

Декември:

Согласно датумите на авиобилетите специјално за вас најдовме најповолна варијанта за сместување по однос цена/квалитет.

Кликнете на овој линк за да резервирате хотел од 2.364 денари по ден по лице за 03.12.2023-07.12.2023

Кликнете на овој линк за да резервирате останато сместување за 03.12.2023-07.12.2023

*Напомена: Како се приближува датумот за патување така сместувањата може да бидат распродадени или да бидат со различна цена. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 🙂

Апартмани (Apartmani Venecija, Italija)

Доколку ви е потребен поголем избор слободно може да резервирате наш предлог апартмани на графиконот под овој текст.

Хотели (Hoteli Venecija)

Доколку ви е потребен поголем избор слободно може да резервирате наш предлог хотели на графиконот под овој текст.

Мапа за пронаоѓање на сместувања (Venecija aranzmani)

Доколку ви е потребен поголем избор слободно може да пронајдете голем број на сместувања на мапата под овој текст.

Дополнителни услуги: (Italija leto 2024, Patuvanje vo Italija)

Доколку ви се потребни дополнителни услуги при вашето патување погледајте ги нашите понуди на линковите подоле:

ТРАНСФЕР ОД АЕРОДРОМ ДО ВАШЕТО СМЕСТУВАЊЕ И ОБРАТНО

РЕНТ-А-КАР ЗА ПЕРИОДОТ НА ВАШЕТО ПАТУВАЊЕ

КОМПЕНЗАЦИЈА ПРИ ОДЛОЖЕН ИЛИ ОТКАЖАН ЛЕТ

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 🙂

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *