Копенхаген е главен и најголем град на Данска, познат по својата богата историја и енергична култура. Сместен на источниот брег на островот Зеланд, овој крајбрежен град може да се пофали со живописен брег кој се карактеризира со шарени згради долж пристаништето Нихавн. Градскиот пејзаж на Копенхаген е спој на модерна и историска архитектура, со знаменитости како величествената палата Кристијансборг, Тркалезната кула и иконската статуа на Малата сирена.

Зелените површини се многубројни низ градот, со паркови и градини како што се Градините Тиволи, Кралската градина и Фелдпаркен кои обезбедуваат спокојни бегства од урбаниот живот. Велосипедистите и пешаците користат добро одржувана мрежа на велосипедски патеки, што придонесува за еколошката репутација на градот.

Кулинарската сцена на градот е разновидна, со традиционална данска кујна која се служи заедно со меѓународните вкусови во пријатни кафулиња и ресторани со ѕвезди на Мишелин. Данските колачи, познати како „дански“ во многу делови од светот, се задолжителни уживања.

Копенхаген е исто така центар за дизајн и иновации, со силен фокус на одржливоста. Тој е домаќин на данскиот центар за дизајн и е дом на бројни дизајнерски студија и галерии.

Културните атракции вклучуваат музеи од светска класа, како што се Националната галерија на Данска и Музејот за модерна уметност во Луизијана, кој ја прикажува современата уметност во живописен амбиент покрај морето. Енергичната музичка сцена во градот одговара на различни вкусови, а Кралската данска опера и џез фестивалот во Копенхаген се популарни места за сите ентузијасти.

Жителите на Копенхаген се познати по својот пријателски и прогресивен поглед. Концептот на „hygge“, кој ги отелотворува удобноста и задоволството, е составен дел од данската култура, што го прави градот добредојде место за истражување, релаксација и доживување на најдоброто од скандинавскиот живот.

Tags: (danska, kopenhagen,)

kopenhagen
danska

Авиобилети

Тимот на Travelko.mk специјално за вас ви нуди авиобилети по предходно направена детална анализа за да добиете најповолни цени за вашите патувања. Авиобилетите се реализираат преку Skyscanner.com (метапребарувач кој ви овозможува да ги споредите сите достапни опции за летови според филтрите што сте ги поставиле и потоа резервирате на веб-страниците на авиокомпаниите како Wizzair, Ryanair и многу други). Исто така метапребарувачот влече податоци од хотели и рент-а-кар компании ширум светот за брзо и прецизно да ги најде најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот. На графиконот подоле може да си резервирате авиобилети за било кој период од годината.

Декември:

Нашиот тим за вас најде најповолни цени за повратни авионски билети за Копенхаген со поаѓање од Скопје/Македонија кои почнуваат од 2093 денари по лице. Датумите се од 09.12.2023-12.12.2023 година што е идеално за Копенхаген бидејќи не е преполно со луѓе, а е одлично за активности на отворено и уживање во прекрасните пејсажи на Копенхаген.

Кликнете на овој линк за да резервирате повратни авиобилети од 09.12.2023 до 12.12.2023 - 2093 денари по лице

*Напомена: Како се приближува датумот за патување така авиобилетите може да бидат распродадени или да бидат со различна цена. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 😁

Сместување:

Сместувањата се реализираат исто така преку Skyscanner.com и преку водечкиот светски оператор Hotellook.com (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia и други). На графиконот подоле може да си резервирате сместување за било кој период од годината.

Декември

Согласно датумите на авиобилетите специјално за вас најдовме најповолна варијанта за сместување по однос цена/квалитет.

Кликнете на овој линк за да резервирате хотел од 3241 денари по ден по лице за 09.12.2023-12.12.2023

Кликнете на овој линк за да резервирате останато сместување за 09.12.2023-12.12.2023

*Напомена: Како се приближува датумот за патување така сместувањата може да бидат распродадени или да бидат со различна цена. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 😁

Апартмани (Apartmani Kopenhagen, Danska)

Доколку ви е потребен поголем избор слободно може да резервирате наш предлог апартмани на графиконот под овој текст.

Хотели (Hoteli Kopenhagen, Danska)

Доколку ви е потребен поголем избор слободно може да резервирате наш предлог хотели на графиконот под овој текст.

Мапа за пронаоѓање на сместувања

Доколку ви е потребен поголем избор слободно може да пронајдете сместување на мапата под овој текст

Дополнителни услуги:

Доколку ви се потребни дополнителни услуги при вашето патување погледајте ги нашите понуди на линковите подоле:

ТРАНСФЕР ОД АЕРОДРОМ ДО ВАШЕТО СМЕСТУВАЊЕ И ОБРАТНО

РЕНТ-А-КАР ЗА ПЕРИОДОТ НА ВАШЕТО ПАТУВАЊЕ

КОМПЕНЗАЦИЈА ПРИ ОДЛОЖЕН ИЛИ ОТКАЖАН ЛЕТ

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 😁

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *