Банско е шармантен град сместен во југозападниот дел на Бугарија, сместен во подножјето на планината Пирин. Оваа живописна дестинација е позната по својата неверојатна природна убавина и служи како порта за националниот парк Пирин, место за светско наследство на УНЕСКО.

Опкружено со прекрасни алпски пејзажи, Банско е популарна дестинација во текот на целата година, привлекувајќи посетители со своите разновидни понуди. Во зимските месеци, градот се трансформира во просперитетен ски-центар, привлекувајќи ентузијасти со својата добро развиена скијачка инфраструктура и големите падини наменети за различни нивоа на вештини.

Историскиот шарм на Банско е очигледен во неговиот добро сочуван стар град, кој се карактеризира со калдрма и традиционална бугарска архитектура. Центарот на градот може да се пофали со мешавина од меани, продавници и културни места, создавајќи енергична атмосфера. Локалната кујна, под влијание на традициите на регионот, ја зголемува привлечноста на градот, нудејќи им на посетителите вкус на автентични бугарски јадења.

Банско, исто така, има богато културно наследство, кое се гледа во неговите музеи, уметнички галерии и живописни настани во текот на годината. Исто така има голем број на различни настани и фестивали во текот на целата година. Посетителите имаат можност да се нурнат во бугарските традиции, музика и кујна, создавајќи незаборавно културно искуство.

Покрај зимската сезона, Банско ги привлекува љубителите на природата и ентузијастите на отворено со своите пешачки патеки, патеките за планински велосипедизам и можностите за истражување на недопрената дивина на Националниот парк Пирин. Природните топли извори во регионот обезбедуваат релаксирачко одморалиште, зголемувајќи ја привлечноста на градот како велнес дестинација.

Генерално, ова место ја комбинира привлечноста на историскиот град, возбудата на зимските спортови и спокојството на природата, што го прави разноврсна дестинација за оние кои бараат незаборавно искуство во Бугарија.

bansko hoteli

Сместување:

Сместувањата се реализираат преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Поголем избор на сместувања

Доколку ви е потребен поголем избор може да резервирате сместување за било кој период од годината во графиконот под овој текст.

Празници, неработни денови и продолжени викенди

Нашиот тим ги лоцира и објави предстојните празници, неработни денови и продолжени викенди со цел да уживате во совршениот спој на удобност и луксуз со нашиот избор на извонредни сместувања.

21-23 јуни 2024

02-04 август 2024

07-09 септември 2024

11-13 октомври 2024

Временска прогноза

Bansko
Current weather
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-

Дополнителни информации

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 😄

Tags (bansko hoteli, bansko bugarija, hoteli bansko all inclusive, bansko bugarija ponudi, hoteli bansko bugarija)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *