Истанбул е живописна и разновидна метропола лоцирана на раскрсницата на Европа и Азија, која се протега низ Босфорскиот теснец. Неговата богата историја опфаќа илјадници години, што го прави град со огромно културно и архитектонско значење. Градскиот пејзаж е волшебен спој на модерни облакодери, историски знаменитости, раздвижени пазари и спокојни брегови.

Природната убавина на градот е засилена со неговата единствена географска локација, опкружена со море и нуди прекрасен панорамски поглед. Босфорскиот теснец, истакната карактеристика, го дели градот и го поврзува Мраморното Море со Црното Море, додавајќи ја поморската привлечност на Истанбул.

Населението е разновидно, претставувајќи различни етникуми, религии и култури. Оваа разновидност се рефлектира во кујната, уметноста, музиката и традициите на градот. Локалните пазари и уличните продавачи нудат низа вкусови и ароми, покажувајќи го богатството на турската гастрономија.

Урбаното ткиво на Истанбул опфаќа населби со посебни карактеристики, почнувајќи од историскиот Султанахмет со неговите антички знаменитости како Света Софија и Сината џамија, до живиот Бејоглу со својот жив ноќен живот и уметничка сцена.

Транспортот во Истанбул е добро развиен, со мрежа од автобуси, трамваи, траекти и метро систем, што го олеснува движењето во градот. Спојот на старото и новото, традицијата и модерноста го прави Истанбул волшебна и постојано се развива дестинација.

Tags: (skopje istanbul flights, skopje istanbul, skopje to istanbul, skopje to istanbul flight, istanbul skopje flight)

skopje istanbul flights

Авиобилети

Тимот на Travelko.mk специјално за вас ви нуди авиобилети по предходно направена детална анализа за да добиете најповолни цени за вашите патувања. Авиобилетите се реализираат преку Skyscanner.com (метапребарувач кој ви овозможува да ги споредите сите достапни опции за летови според филтрите што сте ги поставиле и потоа резервирате на веб-страниците на авиокомпаниите како Wizzair, Ryanair и многу други). Исто така метапребарувачот влече податоци од хотели и рент-а-кар компании ширум светот за брзо и прецизно да ги најде најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот. На графиконот подоле може да си резервирате авиобилети за било кој период од годината.

Мај и јуни 2024:

Нашиот тим за вас најде најповолни цени за повратни авионски билети за Истанбул со поаѓање од Скопје/Македонија кои почнуваат од 7.580 денари по лице. Датумите се од 16.05.2024-19.05.2024 година и од 04.06.2024 до 09.06.2024 година што е идеално за Истанбул бидејќи не е преполно со луѓе, а времето е одлично. Одлично за активности на отворено и уживање во прекрасните пејсажи на Истанбул.

Кликнете на овој линк за да резервирате повратни авиобилети од 16.05.2024 до 19.05.2024 - 8.928 денари по лице

Кликнете на овој линк за да резервирате повратни авиобилети од 04.06.2024 до 09.06.2024 - 9.176 денари по лице

*Напомена: Како се приближува датумот за патување така авиобилетите може да бидат распродадени или цената да варира. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Сместување:

Сместувањата се реализираат исто така преку Skyscanner.com и преку водечкиот светски оператор Hotellook.com (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia и други). На графиконот подоле може да си резервирате сместување за било кој период од годината.

Mај и јуни 2024:

Согласно датумите на авиобилетите специјално за вас најдовме најповолна варијанта за сместување по однос цена/квалитет.

Кликнете на овој линк за да резервирате хотел 5* од 3.417 денари по ден по лице за 16.05.2024-19.05.2024

Кликнете на овој линк за да резервирате останато сместување за 16.05.2024-19.05.2024

Кликнете на овој линк за да резервирате хотел 5* од 3.109 денари по ден по лице за 04.06.2024-09.06.2024

Кликнете на овој линк за да резервирате останато сместување за 04.06.2024-09.06.2024

*Напомена: Како се приближува датумот за патување така сместувањата може да бидат распродадени или да бидат со различна цена. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Мапа за пронаоѓање на сместувања

Доколку ви е потребен поголем избор слободно може да пронајдете голем број на сместувања на мапата под овој текст.

Дополнителни услуги: (Skopje istanbul flights, Skopje to Istanbul flight, istanbul skopje flight)

Доколку ви се потребни дополнителни услуги при вашето патување погледајте ги нашите понуди на линковите подоле:

ТРАНСФЕР ОД АЕРОДРОМ ДО ВАШЕТО СМЕСТУВАЊЕ И ОБРАТНО

РЕНТ-А-КАР ЗА ПЕРИОДОТ НА ВАШЕТО ПАТУВАЊЕ

КОМПЕНЗАЦИЈА ПРИ ОДЛОЖЕН ИЛИ ОТКАЖАН ЛЕТ

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 🙂

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *