Валона, град сместен покрај живописната албанска ривиера, е крајбрежен скапоцен камен што ги маѓепсува посетителите со својата неверојатна убавина. Сместен помеѓу Јонското Море и планините, овој шармантен град може да се пофали со богата историја која датира од античките времиња. Топлата медитеранска клима ја краси Валона со долги, сончеви лета и благи зими, создавајќи привлечна атмосфера и за локалното население и за туристите.

Срцето на Валона е неговиот историски стар град, кој се карактеризира со тесна калдрма, шарени куќи од отоманската ера и живи пазари. Талкањето низ овој лавиринт од улички открива спој на архитектонски стилови, прикажувајќи ги различните културни влијанија на градот низ вековите. Остатоците од античките градски ѕидини и утврдувања додаваат чувство на безвременост во околината, нудејќи поглед во минатото на Валона како стратешко упориште.

Живописниот брег на Валона е полн со раздвижени кафулиња, ресторани за морска храна и продавници кои се наоѓаат покрај шеталиштето. Живата атмосфера, заедно со благиот морски ветар, создава совршен амбиент за лежерни прошетки или вечера под отворено небо. Посетителите можат да се препуштат на свежо уловена морска храна, уживајќи во вкусовите на Јадранот додека уживаат во панорамскиот поглед на морето и далечните острови.

Плажите во Валона се познати по својата недопрена убавина и кристално чистите води. Крајбрежјето се одликува со мешавина од песочни и камчести брегови, кои одговараат на различни преференции. Од популарната градска плажа, каде што локалното население и туристите се собираат, па се до позатскриените заливи скриени покрај крајбрежјето, Валона нуди различни опции за сите.

Вљубениците во природата ќе сметаат дека Валона е порта за истражување, со пешачки патеки кои водат во околните ридови и планини. Бујните пејсажи ја прикажуваат биолошката разновидност на регионот, обезбедувајќи живеалиште за разновидна флора и фауна.

Културната сцена на Валона е енергична, со фестивали, концерти и настани што се одржуваат во текот на годината. Богатото музичко наследство на градот се слави на различни места, прикажувајќи ја традиционалната албанска народна музика заедно со современите изведби. Локалните занаетчии придонесуваат за културната таписерија, нудејќи рачно изработени занаети и сувенири кои го одразуваат уметничкиот дух на градот.

Како заклучок, Валона стои како скриен скапоцен камен на брегот на Албанија, каде што се спојуваат историјата, природните убавини и културното богатство. Неговиот стар град шепоти приказни за минатите епохи, а околните пејзажи ве повикуваат да ги истражите. Валона, со својата атмосфера и разновидните понуди, ветува волшебно бегство за оние кои бараат вкус на привлечноста на Медитеранот.

valona

Сместување:

Сместувањата се реализираат преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Резервирајте наш предлог хотели на графиконот под овој текст

Поголем избор на сместувања:

Доколку ви е потребен поголем избор може да резервирате сместување за било кој период од годината во графиконот под овој текст.

Празници, неработни денови и викенди

21-23 јуни 2024

02-04 август 2024

07-09 септември 2024

11-13 октомври 2024

Временска прогноза

Vlorë
Current weather
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-

Дополнителни информации

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 😄

Tags (valona, valona albania, apartmani valona albanija, valona leto 2024, valona apartmani)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *