Химаре e живописен крајбрежен град сместен на албанската ривиера кој ги плени посетителите со својот уникатен шарм и природна убавина. Сместен е помеѓу сините води на Јонското Море и суровите планини што го дефинираат овој регионот. Химаре нуди спој на богата историја, прекрасни пејсажи и топло гостопримство.

Историјата на градот датира со векови, со влијанија од различни цивилизации видливи во неговата архитектура и културно наследство. Шетајќи низ тесните калдрми на стариот град, посетителите можат да се восхитуваат на добро сочуваните отомански и венецијански градби кои раскажуваат приказни за различното минато на Химаре.

Крајбрежјето што го опкружува Химаре е рај за љубителите на плажата. Плажите со кристално чисти води, како што се Ливади и Потам, ги покануваат туристите да уживаат на сонцето и да се релаксираат на нивните песочни брегови.

Релаксираната атмосфера на Химаре е засилена со пријателството на неговите жители. Локалните жители кои се познати по гостопримството, ги пречекуваат посетителите создавајќи топла и привлечна средина. Истражувањето на градот значи средба со мали семејни бизниси, шармантни кафулиња и традиционални ресторани кои нудат вкусна албанска кујна.

Превојот Ллогара, живописен планински пат, го поврзува Химаре со блискиот град Валона. Возењето низ овој премин нуди врвни места на крајбрежјето и албанската ривиера, што го прави задолжително за оние што бараат авантура и зачудувачки погледи.

Културната разновидност е белег на Химаре, со мешавина од албански, грчки и други влијанија кои ги обликуваат локалните традиции и фестивали. Во текот на целата година, разни настани ја слават културната таписерија во градот, обезбедувајќи им на посетителите можности да се потопат во живописни локални обичаи.

Древниот замок сместен на рид со поглед на градот, стои како доказ за историското значење на регионот. Урнатините на замокот нудат поглед во минатото на градот и ги наградуваат посетителите со панорамски поглед на морето и околните пејзажи.

Химаре, со својот автентичен шарм, нуди мирно повлекување од метежот и вревата на модерниот живот. Без разлика дали барате релаксација на плажите, истражување на историски места или едноставно вкус на локалната култура, Химаре ве поканува да ја доживеете убавината и гостопримството на албанската ривиера.

himare

Сместување:

Сместувањата се реализираат преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Резервирајте наш предлог хотели на графиконот под овој текст

Поголем избор на сместувања:

Доколку ви е потребен поголем избор може да резервирате сместување за било кој период од годината во графиконот под овој текст.

Празници, неработни денови и викенди

21-23 јуни 2024

02-04 август 2024

07-09 септември 2024

11-13 октомври 2024

Временска прогноза

Himarë
Current weather
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-

Дополнителни информации

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 😄

Tags (himare, himare albania, albanija, smestuvanje vo albanija, albanija smestuvanje)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *