Драч, крајбрежен град во Албанија, има значајно место во историјата и културата на земјата. Сместен покрај Јадранското Море, Драч може да се пофали со богато поморско наследство и служи како важно пристаниште. Потеклото на градот датира од античко време, а неговото историско значење е видливо преку добро сочуваните знаменитости и археолошки локалитети.

Градскиот пејзаж на Драч е волшебен спој на старото и новото. Додека модерните градби се шират низ хоризонтот, историското срце на градот е украсено со антички урнатини и споменици. Амфитеатарот на Драч, импресивна римска реликвија, стои како доказ за античкото минато на градот и е задолжителeн за посета за сите љубители на историјата.

Драч не е само град од историско значење, туку и енергичен културен центар. Градот е домаќин на различни настани и фестивали во текот на годината, покажувајќи го живиот дух на неговите жители. Посетителите можат да се нурнат во локалните уметности и традиции, стекнувајќи подлабоко разбирање за албанската култура.

Крајбрежјето на Драч нуди прекрасен поглед на Јадранското Море, што го прави популарна дестинација за љубителите на плажа. Песочните брегови овозможуваат релаксирачко бегство и за локалното население и за туристите, со кафулиња и ресторани на брегот кои нудат вкус на албанска кујна наспроти позадината на азурните води.

Ноќниот живот на градот ја зголемува неговата привлечност, со мешавина од традиционални таверни и модерни места за забава. Драч оживува навечер, нудејќи разновидна палета на опции за оние кои бараат енергична социјална сцена. Од традиционална музика до современи битови, градот се грижи за различни вкусови.

Драч не е само дестинација за историја и култура, туку и порта за истражување на природните убавини на околниот регион. Блиските планини и села нудат можности за пешачење, овозможувајќи им на посетителите да се поврзат со природата и да ги искусат живописните пејзажи што го дефинираат овој дел од Албанија.

Како заклучок, Драч, со својот спој на историја, култура, природни убавини и топло гостопримство, стои како волшебна дестинација долж албанското крајбрежје. Без разлика дали некој е привлечен од античките урнатини, живите фестивали, сценските плажи или шармот на жив град, Драч нуди разновидни искуства за оние кои сакаат да ја истражат уникатната таписерија на овој крајбрежен скапоцен камен.

drac albania

Сместување:

Сместувањата се реализираат преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Резервирајте наш предлог хотели на графиконот под овој текст

Поголем избор на сместувања:

Доколку ви е потребен поголем избор може да резервирате сместување за било кој период од годината во графиконот под овој текст.

Празници, неработни денови и викенди

21-23 јуни 2024

02-04 август 2024

07-09 септември 2024

11-13 октомври 2024

Временска прогноза

Durrës
Current weather
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-

Дополнителни информации

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 😄

Tags (drac albania, drac, drac albanija, drac leto 2024, hoteli vo drac albanija)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *