Лефкада е прекрасен грчки остров кој се наоѓа во Јонското Море, во близина на западниот брег на Грција. Тој е еден од најпопуларните дестинации на јонските острови, која привлекува посетители со својата исклучителна убавина, недопрените плажи и живописните тиркизни води. Поврзана со копното со мал мост, Лефкада е лесно достапна, што ја прави пригоден избор за патниците кои бараат мешавина од авантура и релаксација.

Островот е познат по своите различни пејзажи, карпи, бујни зелени ридови и живописни долини, маслинови градини и чемпреси.

Крајбрежјето на Лефкада навистина го одзема здивот, со некои од најпознатите плажи во Грција. Порто Кацики и Егремни. Агиофили, Катисма и Пефкулија се исто така меѓу многуте прекрасни плажи погодни за семејството до затскриени заливи.

Покрај својата природна убавина, Лефкада е полна со историја и култура. Главниот град, исто така наречен Лефкада, има шармантно пристаниште, тесни улички и традиционални куќи. Тоа е прекрасно место за истражување, со мешавина од антички урнатини, византиски цркви и венецијанска архитектура.

Островот нуди широк спектар на активности за сите видови патници. Љубителите на водени спортови можат да се впуштат во сурфање на ветер, китбординг и едрење, благодарение на поволните ветрови и поволните морски услови. За планинарите и љубителите на природата, патеките во внатрешноста на островот и природните резервати даваат многу можности за откривање на флората и фауната на островот.

Локалната кујна е уште еден белег на Лефкада, со бројни таверни и ресторани кои служат традиционални грчки јадења и свежи морски плодови. Гастрономијата на островот го одразува неговото јонско наследство и нуди прекрасно кулинарско искуство.

Генерално, Лефкада е волшебен остров кој комбинира природна убавина, богата историја и топла, пријатна атмосфера. Без разлика дали барате одмор на плажа, авантуристичко истражување или вкус на грчката култура, Лефкада има што да му понуди на секој патник.

lefkada
lefkada apartmani
apartmani grcija
smestuvanje vo grcija

Сместување:

Сместувањата се реализираат преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.

Нидри

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Никиана

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Василики

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Поголем избор на сместувања

Доколку ви е потребен поголем избор може да резервирате сместување за било кој период од годината во графиконот под овој текст.

Празници, неработни денови и продолжени викенди

Нашиот тим ги лоцира и објави предстојните празници, неработни денови и продолжени викенди со цел да уживате во совршениот спој на удобност и луксуз со нашиот избор на извонредни сместувања.

21-23 јуни 2024

02-04 август 2024

07-09 септември 2024

11-13 октомври 2024

Временска прогноза

Lefkada
Current weather
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-

Дополнителни информации

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 😄

Tags (lefkada, lefkada leto 2024, lefkada smestaj, nidri lefkada, vassiliki lefkada)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *