Крф, остров сместен во Јонското Море, ги плени посетителите со својата богата историја, прекрасните пејзажи и живописната култура. Привлечноста на островот лежи во неговото бујно зеленило, каде маслинови градини и чемпреси го покриваат теренот, создавајќи хармоничен спој на природата и архитектурата. Климата на Крф, која се карактеризира со благи зими и топли лета, ја зголемува неговата привлечност.

Стариот град на Крф, место за светско наследство на УНЕСКО, е доказ за расказното минато на островот. Венецијанските, француските и британските влијанија се очигледни во архитектурата, со тесни калдрми, згради во пастелни бои и импозантни тврдини. Прошетајте низ Спианада, еден од најголемите европски плоштади и потопете се во спојот на венецијански, француски и британски архитектонски стилови кои го обликуваат градскиот пејзаж.

Крајбрежјето на Крф е украсено со недопрени плажи и кристално чисти води, што ги привлекува и оние кои трагаат по сонцето и водата. Палеокастрица, со своите лазурни заливи и бујна околина, е скапоцен камен на западниот брег, додека Глифада нуди жива атмосфера и златни песоци. Плажите на островот се грижат за различни вкусови, од затскриени заливи за спокојство до живи брегови со спортови на вода и таверни покрај плажа.

Впуштањето во внатрешноста на Крф открива пејзаж преполн со шармантни села, секое со свој посебен карактер. Пелекас, сместен на рид, нуди панорамски поглед на островот, додека традиционалните села како Лаконес го прикажуваат безвременскиот шарм на архитектурата на Корф. Истражете ги селата за да откриете манастири, лозја и маслинки.

Гастрономијата игра централна улога во идентитетот на Крф, мешајќи ги медитеранските вкусови со влијанија од Италија и пошироко. Солените јадења како што се софрито, пастицада и бурдето ја прикажуваат кулинарската моќ на островот. Истражете ги локалните пазари за да уживате во свежи производи, занаетчиски сирења и маслиново масло, интегрални компоненти на вкусната кујна на Крф.

Стратешката локација на Крф придонела за неговото историско значење, со тврдини и замоци кои го преплетуваат пејзажот. Старите и новите тврдини во градот Крф стојат како потсетници на турбулентното минато на островот. Секоја тврдина нуди панорамски поглед на морето и околните пејзажи, поканувајќи ги посетителите да истражуваат во привлечната историја на островот.

Како што сонцето заоѓа над Крф, островот се претвора во магично царство на осветлени улици и жив ноќен живот. Од таверни кои служат традиционална кујна до барови и клубови на плажа, Крф се грижи за разновидна вечерна забава. Топлото гостопримство и живописната атмосфера на островот го прават дестинација каде историјата, природата и културата се спојуваат за да создадат незаборавно искуство.

krf
krf leto 2024
krf 2024
krf grcka

Сместување:

Сместувањата се реализираат преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.

Сидари

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Ипсос

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Палеокастрица

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Поголем избор на сместувања

Доколку ви е потребен поголем избор може да резервирате сместување за било кој период од годината во графиконот под овој текст.

Траект

Билетите се реализираат преку Ferryscanner.com (онлајн платформа која им овозможува на корисниците да пребаруваат, споредуваат и резервираат билети за траект за различни линии низ светот. Веб-страницата обезбедува информации за различни оператори на траекти, распореди и цени, и им овозможува на патниците да најдат и резервираат патувања со траект.

Траектите до Крф од грчкото копно поаѓаат од Игуменица и се одвиваат секојдневно. Времетраењето на патувањето е приближно 1,5 часа, а достапни се многу пату во текот на денот. Тие започнуваат рано наутро, а завршуваат доцна навечер.

Кликнете на овој линк за да резервирате траект за вас и за вашето возило од Игуменица до Крф и назад

Празници, неработни денови и продолжени викенди

Нашиот тим ги лоцира и објави предстојните празници, неработни денови и продолжени викенди со цел да уживате во совршениот спој на удобност и луксуз со нашиот избор на извонредни сместувања.

21-23 јуни 2024

02-04 август 2024

07-09 септември 2024

11-13 октомври 2024

Временска прогноза

Corfu
Current weather
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-

Дополнителни информации

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 😄

Tags (krf, krf leto 2024, krf leto 2024 mk, krf 2024, krf grcka)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *