Ксамил е шармантно крајбрежно место сместено во јужниот дел на Албанија, познато по својата неверојатна природна убавина и недопрените плажи. Местото се наоѓа на албанската ривиера, према Јонското Море и често се смета за еден од скриените скапоцени места во земјата.

Врвот на Ксамил несомнено се неговите прекрасни плажи, кои се карактеризираат со кристално чисти тиркизни води и прашкаст бел песок. Посетителите можат да уживаат на сонцето и во релаксирачко пливање во овој идиличен амбиент. Плажите се опкружени со бујно зеленило, создавајќи живописен пејзаж кој не секој има среќа да го доживее.

Надвор од волшебното крајбрежје, Ксамил е познат по своите мали острови лоцирани веднаш до брегот. Островите, лесно достапни со брод, додаваат дополнителен слој убавина на областа. Туристите можат да ги истражуваат овие острови, откривајќи скриени заливи и уживајќи во панорамскиот поглед на околниот морски пејзаж.

Богатата историја на Ксамил е очигледна во остатоците од древните цивилизации кои го прекриваат пејзажот. Урнатините на старите градби и археолошките локалитети нудат погледи во минатото на селото, обезбедувајќи чувство за културното наследство кое го обликувало регионот низ вековите.

Самото место зрачи со опуштена и автентична атмосфера, при што локалните жители ги пречекуваат посетителите со топлина и гостопримство. Традиционалната албанска кујна може да се вкуси во локалните таверни, овозможувајќи им на туристите да се препуштат на вкусовите на регионот додека уживаат во шармантниот амбиент.

Вљубениците во природата ќе ја ценат близината на Ксамил до Националниот парк Бутринт, место за светско наследство на УНЕСКО. Паркот е дом на различни екосистеми, археолошки богатства и фасцинантен спој на историја и природа, што го прави задолжително да се посети дестинација за оние кои го истражуваат регионот.

Климата во Ксамил е медитеранска, што обезбедува топло и сончево време во поголемиот дел од годината. Ова го прави идеална дестинација за оние кои трагаат по сонце кои сакаат да избегаат во мирен рај опкружен со природа.

Накратко, Ксамил, Албанија, е крајбрежен рај кој беспрекорно ги спојува природните убавини, историските интриги и добредојдената локална култура. Неговите недопрени плажи, шармантни острови, историски локалитети и привлечна атмосфера го прават дестинација која се грижи за разновидни интереси, нудејќи незаборавно искуство за сите кои ќе се впуштат во овој скриен скапоцен камен на албанската ривиера.

ksamil

Сместување:

Сместувањата се реализираат преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Резервирајте наш предлог хотели на графиконот под овој текст

Поголем избор на сместувања:

Доколку ви е потребен поголем избор може да резервирате сместување за било кој период од годината во графиконот под овој текст.

Празници, неработни денови и викенди

21-23 јуни 2024

02-04 август 2024

07-09 септември 2024

11-13 октомври 2024

Временска прогноза

Ksamil
Current weather
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-

Дополнителни информации

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 😄

Tags (ksamil, ksamil albania, ksamil leto 2024, ksamil albanija, privatno smestuvanje vo albanija)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *