Саранда е живописен крајбрежен град во јужна Албанија, сместен покрај брегот на Јонското Море. Познат е по својата природна убавина, топла клима и големо историско значење, Саранда се нуди и како популарна туристичка дестинација во последниве години, привлекувајќи патници како од регионот така и од целиот свет.

Историјата на градот датира од античко време, со траги од различни цивилизации, вклучително и грчка, римска и византиска, видливи во неговите археолошки локалитети и урнатини. Едно од најпознатите знаменитости е и замокот Лекурси кој е сместен на врвот на ридот веднаш надвор од градот, нудејќи панорамски поглед на азурното крајбрежје на Саранда и блискиот грчки остров Крф.

Она што навистина ја издвојува Саранда се нејзините недопрените плажи и кристално чистите води, што ја прави рај за трагачите на сонцето и љубителите на водата. Ксамил, блиското туристичко место, може да се пофали со некои од најубавите плажи во регионот, со мали острови одалечени на кратко возење со брод. Ова е можност за совршени за дневни патувања и истражувања.

Покрај природниот сјај, Саранда зрачи и со енергична и жива атмосфера, со раздвижено шеталиште со ресторани, кафулиња и барови. Локалната кујна прикажува прекрасен спој на медитерански и балкански вкусови, нудејќи им на посетителите шанса да уживаат во свежата морска храна, традиционални албански и интернационални јадења.

За љубителите на историјата, археолошките локалитети во Саранда, вклучувајќи го и античкиот град Бутринт (светско наследство на УНЕСКО), обезбедуваат увид во богатото минато и културното наследство на регионот. Националниот парк Бутринт, огромна заштитена област околу урнатините, е рај за љубителите на дивиот свет и природата.

Локалните жители на Саранда го додаваат шармот на градот, правејќи ги посетителите да се чувствуваат како дома и охрабрувајќи ги да се нурнат во локалната култура и традиции. Од шетање по брегот до истражување на древни урнатини и уживање во многу вкусна кујна, Саранда нуди разновиден спектар на искуства кои одговараат на вкусот на секој патник.

Без разлика дали барате релаксација, авантура или мешавина од двете, Саранда ветува незаборавно патување исполнето со природа, историски богатства и автентично албанско гостопримство.

saranda
apartmani saranda
albanija hoteli
albanija hoteli all inclusive

Сместување:

Сместувањата се реализираат преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Резервирајте наш предлог хотели на графиконот под овој текст

Поголем избор на сместувања:

Доколку ви е потребен поголем избор може да резервирате сместување за било кој период од годината во графиконот под овој текст.

Празници, неработни денови и викенди

21-23 јуни 2024

02-04 август 2024

07-09 септември 2024

11-13 октомври 2024

Временска прогноза

Sarandë
Current weather
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-

Дополнителни информации

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 😄

Tags (saranda, saranda albania, albania saranda, albanija saranda, saranda leto 2024)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *