Будва е крајбрежен град кој се наоѓа во Црна Гора, мала балканска земја во Југоисточна Европа. Таа е една од најстарите населби на јадранскиот брег, со историја која датира од пред два милениума. Сместена на брегот на Јадранското Море, Будва е позната по своите неверојатни плажи, кристално чистите води и волшебниот спој на историја, култура и природна убавина.

Стариот град на градот, познат како Стари Град, е лавиринт од тесни улички со калдрма, антички камени градби и историски споменици кои зрачат со шарм. Овде посетителите можат да ја истражуваат средновековната архитектура, да ги посетат античките цркви и да талкаат низ ѕидините на градот. Стари Град е место со живи кафулиња, ресторани, продавници и бутици. Градот има превземено чекори за промовирање на одржливиот туризам, правејќи го дестинација која не само што ги плени посетителите, туку и ги почитува и заштитува неговите природни и културни добра.

Будва може да се пофали со некои од најубавите плажи во регионот, привлекувајќи туристи од целиот свет. Од популарната Словенска плажа, со своите живописни барови на плажа и активности за спортови на вода, до спокојната плажа Могрен, има плажа која одговара на секој вкус. Азурните води на Јадранот даваат многу можности за пливање, сончање и уживање во разни авантури.

Покрај плажите и историскиот шарм, Будва нуди добар ноќен живот, со бројни клубови, барови и забави на отворено што ја прават популарна дестинација за млади луѓе. Во текот на летните месеци Будва е домаќин на голем број различни фестивали и настани,

За оние кои бараат авантура и истражување, околината на Будва нуди пешачки патеки, живописни погледи и еднодневни патувања до блиските природни чуда, како што се блискиот национален парк Ловќен и прекрасниот залив Котор, светско наследство на УНЕСКО.

Накратко, Будва е жив крајбрежен скапоцен камен кој совршено ја балансира својата богата историја со модерната забава и природна убавина. Без разлика дали барате релаксација на плажа со сонце, истражување на антички места или незаборавно искуство со богат ноќен живот, Будва има што да му понуди на секој патник.

 budva
apartmani budva
crna gora apartmani
apartmani budva centar

Сместување:

Сместувањата се реализираат преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Поголем избор на сместувања:

Доколку ви е потребен поголем избор може да резервирате сместување за било кој период од годината во графиконот под овој текст.

Празници, неработни денови и викенди

Нашиот тим ги лоцира и објави предстојните празници, неработни денови и продолжени викенди со цел да уживате во совршениот спој на удобност и луксуз со нашиот избор на извонредни сместувања.

21-23 јуни 2024

02-04 август 2024

07-09 септември 2024

11-13 октомври 2024

Временска прогноза

Budva
Current weather
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-

Дополнителни информации

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 😄

Tags (budva, budva leto 2024, budva hoteli, apartmani budva, budva smestaj)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *