Улцин е волшебен приморски град сместен во Црна Гора, покрај Јадранското Море. Со богата историја која датира од античко време, Улцињ е една од најстарите населби на црногорското крајбрежје, која може да се пофали со уникатен спој на култури и влијанија.

Највпечатлива карактеристика на градот е неговото неверојатно крајбрежје, кое се протега со километри, украсено со златни песочни плажи и кристално чисти води. Најпозната од овие плажи е Велика Плажа, долга и живописна, што ја прави идеална дестинација за љубителите на плажите и љубителите на водените спортови.

Стариот град на Улцињ, познат и како Стари Град, е лавиринт од тесни улички со калдрма, шармантни згради и антички утврдувања. Историјата на градот е прекрасно зачувана во неговата архитектура, како одраз на влијанието на различни цивилизации, вклучувајќи ги Римјаните, Византијците и Османлиите.

Стариот град е уживање за истражување, со своите живописни пазари, мали продавници и локални ресторани кои нудат традиционални црногорски деликатеси.Едно од најпознатите знаменитости во Улцињ е Улцинскиот замок, сместен на рид со поглед на морето. Оваа древна тврдина нуди неверојатен панорамски поглед на градот и околниот пејзаж.

Покрај својата крајбрежна убавина и историски шарм, Улцињ е познат и по топлото гостопримство и живописната атмосфера. Посетителите ќе најдат добредојдена заедница на локални жители кои се гордеат со својот град и се желни да ги споделат неговите богатства со туристите.Уникатната културна мешавина на градот е очигледна во неговата кујна, која се одликува со прекрасен спој на медитерански и балкански вкусови. Морската храна се служи во многу ресторани и вреди да се проба.

За љубителите на природата, Ада Бојана, речен остров формиран од делтата на реката Бојана, нуди мирно одморалиште каде што посетителите можат да уживаат во активности како што се гледање птици, сурфање со змејови и риболов.Улцињ претставува совршен баланс на релаксација, авантура и културно истражување, што го прави задолжително дестинација на црногорското крајбрежје.

ulcinj
hoteli ulcinj
crna gora apartmani
crna gora hoteli

Сместување:

Сместувањата се реализираат преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели Улцињ

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Поголем избор на сместувања:

Доколку ви е потребен поголем избор може да резервирате сместување за било кој период од годината во графиконот под овој текст.

Празници, неработни денови и викенди

Нашиот тим ги лоцира и објави предстојните празници, неработни денови и продолжени викенди со цел да уживате во совршениот спој на удобност и луксуз со нашиот избор на извонредни сместувања.

21-23 јуни 2024

02-04 август 2024

07-09 септември 2024

11-13 октомври 2024

Временска прогноза

Ulcinj
Current weather
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-

Дополнителни информации

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 😄

Tags (ulcinj, crna gora leto 2024, ulcinj hotel, hotel ulcinj, crna gora hoteli)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *