Петровац е крајбрежен град сместен покрај Јадранското Море во Црна Гора. Живописниот амбиент на градот се карактеризира со хармоничен спој на историски шарм и природна убавина. Со своите плажи и кристално чисти води, Петровац привлекува посетители кои бараат мирно бегство покрај море.

Срцето на Петровац е неговиот брег, украсен со шеталиште полно со кафулиња и ресторани, Шеталиштето нуди прекрасен поглед на морето и околниот пејзаж. Архитектурата на градот рефлектира мешавина од влијанија, вклучувајќи венецијанско и отоманско, додавајќи уникатен карактер на неговите улици.

Една од значајните знаменитости на Петровац е средновековната тврдина Кастело, сместена на рид со поглед на градот. Тврдината дава увид во богатата историја на Петровац, нудејќи панорамски поглед на Јадранот и бујното зеленило што ја опкружува областа. Истражувајќи ги улици со калдрма, посетителите можат да откријат голем број на бутици и локални продавници

Плажите на Петровац, како што се Луче и Буљарица, се полни со маслинови градини, создавајќи убава атмосфера. Мирните води ги прават овие плажи идеални за пливање и релаксација. Љубителите на природата можат да ги истражуваат блиските маслинови насади и да го искористат мирисот на медитеранската вегетација што го покрива пејзажот.

Амбиентот на градот е опуштен, што го прави привлечна дестинација за оние кои бараат потивко крајбрежно искуство во споредба со некои од попрометните туристички места во Црна Гора. Петровац нуди рамнотежа помеѓу слободното и културното истражување, што го прави одличен избор и за трагачите на сонцето и за љубителите на историјата.

Локалната кујна во Петровац е задоволство за сечиј вкус, а морската храна е истакната карактеристика на менијата. Посетителите можат да уживаат во јадења од свежо уловена риба и морски плодови во рестораните покрај брегот, надополнети со локални вина. Гастрономското искуство го додава целокупниот шарм на Петровац, обезбедувајќи вкус на кулинарски традиции во регионот.

Во суштина, Петровац, Црна Гора, плени со својата приморска привлечност, историските богатства и мирниот амбиент, што го прави дестинација која привлекува разновидни патници кои бараат спој на релаксација и културно истражување.

petrovac

Сместување:

Сместувањата се реализираат преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Поголем избор на сместувања:

Доколку ви е потребен поголем избор може да резервирате сместување за било кој период од годината во графиконот под овој текст.

Празници, неработни денови и викенди

Нашиот тим ги лоцира и објави предстојните празници, неработни денови и продолжени викенди со цел да уживате во совршениот спој на удобност и луксуз со нашиот избор на извонредни сместувања.

21-23 јуни 2024

02-04 август 2024

07-09 септември 2024

11-13 октомври 2024

Временска прогноза

Petrovac na Moru
Current weather
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-

Дополнителни информации

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 😄

Tags (petrovac, petrovac na moru, petrovac crna gora, petrovac montenegro, sveti stefan crna gora)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *