Кефалонија, најголемиот од Јонските острови во Грција, ги маѓепсува посетителите со своите пејзажи и богатото културно наследство. Неверојатната убавина на островот е олицетворение на неговото крајбрежје, недопрените плажи и бујното зеленило. Додека го поминувате островот, ќе наидете на живописни села сместени во ридовите, секое со свој шарм и карактер.

Главниот град на Кефалонија, Аргостоли, е енергичен центар кој беспрекорно ја спојува традицијата со модерноста. Бројни кафулиња се редат покрај шеталиштето на брегот, нудејќи совршено место за уживање на топлото медитеранско сонце. Архитектурата на градот рефлектира мешавина од влијанија, со венецијански и неокласични структури кои стојат како сведоштва за неговото историско минато.

Вљубениците во природата се привлечени од хипнотизирачката пештера Мелисани, подземно чудо со подземно езеро облеано во етерични тиркизни нијанси. Истражувањето на пештерата со брод открива надреален свет на сталактити и сталагмити, создавајќи искуство кое останува врежано во меморијата.

Планината Аинос, највисокиот врв на Јонските острови, ги повикува планинарите и љубителите на природата. Покриена во густа шума од елки, планината нуди неверојатен панорамски поглед на околните острови и лазурните води, што го прави искачувањето наградувачка авантура.

Плажите на островот, како што се плажата Миртос и плажата Антисамос, се познати по своите кристално чисти води и мекиот бел песок. Миртос, особено, често се смета за една од најубавите плажи во Грција.

Кулинарската сцена на Кефалонија е прекрасен спој на традиционални грчки вкусови и локални специјалитети. Свежата морска храна, маслиново масло и регионални вина заземаат централно место во гастрономијата на островот. Тантализирајте ги вашите пупки за вкус со јадења како мусака, сувлаки и локалното произведено вино Робола, кое е доказ за богатото земјоделско наследство на островот.

Островот е полн со остатоци од антички цивилизации. Венецијанскиот замок Свети Џорџ, сместен високо на ридот со поглед на Аргостоли, стои како доказ за стратешката важност на островот низ вековите.

Покрај природните и историските чуда, Кефалонија е рај за оние кои бараат мирно бегство. Смирената атмосфера, топлото гостопримство на локалното население и безвременската привлечност на Јонското Море ја прават Кефалонија дестинација каде што може да се потопи во убавината и спокојството на животот на грчките острови.

kefalonija
kefalonija leto 2024
kefalonija iskustva
leto 2024 kefalonija

Сместување:

Сместувањата се реализираат преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.

Аргостоли

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Ликсури

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Поголем избор на сместувања

Доколку ви е потребен поголем избор може да резервирате сместување за било кој период од годината во графиконот под овој текст.

Траект

Билетите се реализираат преку Ferryscanner.com (онлајн платформа која им овозможува на корисниците да пребаруваат, споредуваат и резервираат билети за траект за различни линии низ светот. Веб-страницата обезбедува информации за различни оператори на траекти, распореди и цени, и им овозможува на патниците да најдат и резервираат патувања со траект.

Кефалонија е поврзана со траект со три региони на Западна Грција, како и со други јонски острови. Можете да стигнете до островот со траект од Килини, Патра и Астакос - и островот Итака. Во текот на летото, локалните фериботи се обраќаат и од Лефкада (наскоро).

Кликнете на овој линк да резервирате траект за вас и вашето возило од Патра до Кефалонија и назад

Празници, неработни денови и продолжени викенди

Нашиот тим ги лоцира и објави предстојните празници, неработни денови и продолжени викенди со цел да уживате во совршениот спој на удобност и луксуз со нашиот избор на извонредни сместувања.

21-23 јуни 2024

02-04 август 2024

07-09 септември 2024

11-13 октомври 2024

Временска прогноза

Kefalonia
Current weather
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-

Дополнителни информации

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 😄

Tags (kefalonija, kefalonija leto 2024, kefalonija iskustva, leto 2024 kefalonija, kefalonija leto 2024 mk)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *