Боровец, сместен на планините Рила во Бугарија, е живописен и популарен туристички град познат по својата неверојатна природна убавина и разновидните можности за рекреација. Опкружен со бујни борови шуми, градот нуди мирно бегство за љубителите на природата.

Во текот на годината, Боровец се претвора во разноврсна дестинација, привлекувајќи посетители со своето бујно зеленило во топлите месеци и станувајќи зимска земја на чудата со пејзажи покриени со снег за време на постудените сезони. Планината Рила нуди неверојатна позадина за градот, создавајќи идиличен амбиент..

Самиот град зрачи со шармантна атмосфера, со мешавина на традиционална и модерна архитектура. Посетителите можат да ги истражуваат чудните улици, откривајќи локални продавници, ресторани и кафулиња кои придонесуваат за топлиот и пријатен амбиент во градот. Живата култура и гостопримството на локалното население ја зголемуваат севкупната привлечност на Боровец како дестинација.

Боровец е најпознат по својата добро развиена скијачка инфраструктура, што го прави врвна дестинација за зимски спортови. Ски-центарот нуди голем број на падини за различните нивоа на вештини, од почетници до напредни ентузијасти. Остриот планински воздух и панорамскиот поглед дополнително го подобруваат скијачкото искуство.

Покрај зимските спортови, Боровец обезбедува центар за активности на отворено во текот на целата година, како што се пешачење, планински велосипедизам и јавање коњи. Околните природни резервати и националните паркови нудат богатство од патеки и патеки за истражување, овозможувајќи им на посетителите да се потопат во недопрената дивина.

Покрај природните атракции, Боровец е порта за културни и историски локалитети. Блискиот Рилски манастир, место за светско наследство на УНЕСКО, го прикажува бугарското религиозно и уметничко наследство, додавајќи допир на културно збогатување на посетата на Боровец.

Генерално, Боровец е волшебна дестинација, привлечна за оние кои бараат и авантура и релаксација во сценско и привлечно планинско опкружување. Без разлика дали е покриен со снег или украсен со боите на пролетта и летото, Боровец ги поканува патниците да ја искусат убавината и рекреацијата што ги нуди овој бугарски скапоцен камен.

borovec hoteli

Сместување:

Сместувањата се реализираат преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Поголем избор на сместувања

Доколку ви е потребен поголем избор може да резервирате сместување за било кој период од годината во графиконот под овој текст.

Празници, неработни денови и продолжени викенди

Нашиот тим ги лоцира и објави предстојните празници, неработни денови и продолжени викенди со цел да уживате во совршениот спој на удобност и луксуз со нашиот избор на извонредни сместувања.

21-23 јуни 2024

02-04 август 2024

07-09 септември 2024

11-13 октомври 2024

Временска прогноза

Borovets
Current weather
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-

Дополнителни информации:

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 😄

Tags (borovec hoteli, borovec, apartmani borovec, borovec apartmani, hoteli borovec)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *