Скијатос, волшебниот остров сместен во северниот дел на Егејското Море, е скапоцен камен на архипелагот Споради во Грција. Шармот на островот лежи во неговиот разновиден пејзаж, комбинирајќи бујно зеленило со сини води и златни плажи. Како што се приближувате до Скиатос со брод, првото нешто што го привлекува вашето внимание е впечатливиот контраст помеѓу живописните зелени борови шуми што ги покриваат ридовите и кристално чистото сино море што го опкружува островот.

Главниот град на островот, исто така наречен Скијатос, ги пречекува посетителите со своето живописно пристаниште, каде шарените чамци нежно се нишаат на ветрето. Самиот град е хармоничен спој на традиционалната грчка архитектура и модерни градби Талкајќи низ нејзините тесни улички, посетителите откриваат кафулиња, бутици и таверни кои зрачат со топла и привлечна атмосфера.

Скијатос е познат по своите прекрасни плажи, од кои секоја има свој уникатен карактер. Кукунарис, еден од најпознатите, може да се пофали со фин златен песок и е опкружен со густа борова шума, создавајќи совршен амбиент како за разгледница. Плажата Лаларија, на североисточниот брег на островот, е позната по своите уникатни мазни бели камчиња и кристално чистите води, достапни само со брод.

Вљубениците во природата наоѓаат утеха во внатрешноста на островот, каде што пешачките патеки се пробиваат низ густите борови шуми, што доведува до панорамски погледи што ја прикажуваат природната убавина на островот. Биолошката разновидност на островот е очигледна во живописната флора и фауна, обезбедувајќи освежително бегство за оние кои бараат одмор од плажите натопени од сонцето.

Скијатос не е само рај за љубителите на природата, туку и културен центар. Манастирот Евангелистрија, сместен на рид со поглед на градот, нуди поглед во религиозната историја на островот и нуди неверојатен поглед на околниот пејзаж. Дополнително, полуостровот Бурци, украсен со историска тврдина, додава допир на средновековен шарм на крајбрежната привлечност на островот.

Ноќниот живот на островот е жив и разновиден, со бројни барови на плажа, таверни и клубови кои угостителуваат за различни вкусови. Посетителите можат да ја искусат живата атмосфера на градот Скијатос додека оживува по зајдисонце, со звукот на музиката и смеата што го исполнуваат воздухот.

Скијатос беспрекорно ја спојува модерноста со традицијата, создавајќи атмосфера за широк спектар на посетители. Без разлика дали барате релаксација на неговите недопрени плажи, истражување на неговите природни чуда или потопување во неговото културно богатство, Скијатос стои како идилична дестинација која ги плени срцата на оние кои имаат доволно среќа да ја искусат неговата магија.

skiatos

Сместување:

Сместувањата се реализираат преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Поголем избор на сместувања

Доколку ви е потребен поголем избор може да резервирате сместување за било кој период од годината во графиконот под овој текст.

Траект

Билетите се реализираат преку Ferryscanner.com (онлајн платформа која им овозможува на корисниците да пребаруваат, споредуваат и резервираат билети за траект за различни линии низ светот. Веб-страницата обезбедува информации за различни оператори на траекти, распореди и цени, и им овозможува на патниците да најдат и резервираат патувања со траект.

Можете да фатите траект до Скијатос од 4 пристаништа во Грција: Волос, Мантуди, Агиос Константинос и Солун. Најдобар начин да стигнете до островот е да патувате од пристаништето Волос бидејќи пловењето е достапно секојдневно, а времетраењето на патувањето е само 1 час со брз брод.

Кликнете на овој линк да резервирате траект за вас и вашето возило од Волос до Скиатос и назад

Празници, неработни денови и продолжени викенди

Нашиот тим ги лоцира и објави предстојните празници, неработни денови и продолжени викенди со цел да уживате во совршениот спој на удобност и луксуз со нашиот избор на извонредни сместувања.

21-23 јуни 2024

02-04 август 2024

07-09 септември 2024

11-13 октомври 2024

Временска прогноза

Skiathos
Current weather
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-

Дополнителни информации

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 😄

Tags (skiatos, skiatos leto 2024, skiatos iskustva, skiatos 2024, skiatos aranzmani)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *