Островот Амуљани, кој се наоѓа во северниот дел на Грција, е скриен скапоцен камен во Егејското Море. Овој мал остров, на површина од нешто повеќе од седум квадратни километри, е единствениот населен остров на полуостровот Халкидики. Опкружен со кристално чисти води и недопрени плажи, Амулијани е рај за оние кои бараат мирно бегство од метежот и вревата на секојдневниот живот.

Пејзажот на островот се карактеризира со бујно зеленило, маслинови градини и традиционални села. Додека ги истражувате тесните кривулести улички на овие села, ќе наидете на живописни варосани куќи украсени со шарени цвеќиња, создавајќи совршена сцена како за на разгледница. Смирената атмосфера и локалните жители придонесуваат за гостопримливиот амбиент на островот, правејќи посетителите да се чувствуваат како дома.

Амулијани е благословен со прекрасни плажи кои се грижат за различни преференции. Без разлика дали претпочитате тивки заливи или раздвижени песочни брегови, островот има се. Дренија, група островчиња во близина на Амуљани, може да се пофали со некои од најволшебните плажи, кои ги повикуваат посетителите да се релаксираат и да уживаат во бреговите облеани со сонце. Азурните води што го опкружуваат островот се совршени за пливање, нуркање и други водени активности.

Покрај неговата природна убавина, Амуљани има богата историја која се рефлектира во нејзините знаменитости и културни знаменитости. Црквата Свети Николаос, сместена на рид со поглед на островот, е значајно религиозно место со панорамски поглед на Егејското Море. Малиот музеј на островот дава увид во неговата историја и прикажува артефакти кои ја раскажуваат приказната за минатото на Амулијани.

Кулинарската сцена на Амуљани е прекрасен спој на традиционални грчки вкусови и свежи, локални состојки. Таверните и рестораните со морска храна нудат вкус на автентична грчка кујна, со јадења како мусака, сувлаки и свежо уловена морска храна. Јадењето на островот не е само оброк; тоа е културно искуство кое им овозможува на посетителите да ја вкусат суштината на грчкото гостопримство.

Островот е лесно достапен со траект од копното, зголемувајќи ја неговата привлечност како дестинација за бегство. И покрај неговата скромна големина, Амулијани нуди низа опции за сместување, од пријатни куќи за гости до одморалишта покрај плажа.

Природната убавина, историскиот шарм и топлото гостопримство на Амулијани го прават дестинација што ги плени срцата на оние кои имаат доволно среќа да ја откријат неговата привлечност. Без разлика дали барате релаксација на плажите облеани со сонце, културно истражување или вкус на автентичниот грчки живот, Амуљани ветува незаборавно и волшебно искуство за секој патник.

amuljani

Сместување:

Сместувањата се реализираат преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Поголем избор на сместувања

Доколку ви е потребен поголем избор може да резервирате сместување за било кој период од годината во графиконот под овој текст.

Траект

Единствениот начин да се стигне до островот Амулијани е со ферибот од пристаништето Трипити, Халкидики Цената по патник е 2,20 €, а за обичен патнички автомобил е 10,10 €. До островот има траект на секој час, а летно време и почесто. Затоа нема опција да се резервираат билети онлајн. Возењето до островот трае околу 15 минути.

Празници, неработни денови и продолжени викенди

Нашиот тим ги лоцира и објави предстојните празници, неработни денови и продолжени викенди со цел да уживате во совршениот спој на удобност и луксуз со нашиот избор на извонредни сместувања.

21-23 јуни 2024

02-04 август 2024

07-09 септември 2024

11-13 октомври 2024

Временска прогноза

ammouliani
Current weather
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-

Дополнителни информации

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 😄

Tags (amuljani, amuljani smestaj, amuljani iskustva, amuljani leto 2024, amuljani greece)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *