Кипар е волшебна островска земја лоцирана во источниот дел на Средоземното Море. Се наоѓа јужно од Турција, западно од Сирија и северно од Египет. Познат по својата богата историја, прекрасните пејзажи и топлата клима, Кипар е крстопат на цивилизациите илјадници години.

Островот може да се пофали со различно културно наследство, под влијание на грчките, римските, византиските и отоманските цивилизации. Неговото историско значење е очигледно преку бројните антички урнатини и археолошки локалитети.

Кипар е поделен на два главни дела: Република Кипар, која ги опфаќа јужните две третини од островот и е членка на Европската унија, и самопрогласената Турска Република Северен Кипар, признаена од Турција.

Климата на островот е типично медитеранска, се карактеризира со топли, суви лета и благи, влажни зими. Топлото време го прави популарна туристичка дестинација во текот на целата година, привлекувајќи посетители со прекрасните плажи, кристално чистите води и плејадата на водени спортови и активности.

Освен неговата природна убавина, Кипар нуди и енергична модерна култура со раздвижени градови, шармантни села и разновидна кулинарска сцена. Кипарската кујна е спој на медитерански вкусови со влијанија од Грција, Турција и Блискиот Исток, нудејќи вкусни јадења и за најпребирливите.

Исто така Кипар е познат по своето производство на вино, особено по неговата уникатна Commandaria, едно од најстарите познати вина во светот.

Без разлика дали станува збор за истражување на антички историски места, одмор на живописни плажи, уживање во вкусна храна или потопување во волшебната култура на островот, Кипар има што да му понуди на секој патник и е навистина дестинација што вреди да се посети.

kipar
kipar apartmani
apartmani kipar
hoteli kipar

Авиобилети

Тимот на Travelko.mk ви нуди авиобилети по предходно направена детална анализа за да добиете најповолни цени за вашите патувања. Авиобилетите се реализираат преку Skyscanner.com (метапребарувач кој ви овозможува да ги споредите сите достапни опции за летови според филтрите што сте ги поставиле и потоа резервирате на веб-страниците на авиокомпаниите како Wizzair, Ryanair и многу други).

Специјално за вас најдовме најповолни цени за повратни авионски билети за Кипар со поаѓање од Солун/Грција.

Јули 2024 година

Кликнете на овој линк за да резервирате повратни авиобилети од 14.07.2024 до 21.07.2024 - 7.528 денари по лице

Август 2024 година

Кликнете на овој линк за да резервирате повратни авиобилети од 13.08.2024 до 24.08.2024 - 7.565 денари по лице

Септември 2024 година

Кликнете на овој линк за да резервирате повратни авиобилети од 10.09.2024 до 15.09.2024 - 3.862 денари по лице

Доколку не ви одговараат нашите препорачани датуми на графиконот подоле може да си резервирате авиобилети за било кој период од годината.

*Напомена: Како се приближува датумот за патување така авиобилетите може да бидат распродадени или да бидат со повисока цена. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Сместување:

Сместувањата се реализираат преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.

Пафос

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Аја Напа

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Ларнака

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Поголем избор на сместувања

Доколку ви е потребен поголем избор може да резервирате сместување за било кој период од годината во графиконот под овој текст.

*Напомена: Како се приближува датумот за патување така сместувањата може да бидат распродадени или цената да варира. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Дополнителни услуги

Доколку ви се потребни дополнителни услуги при вашето патување погледајте ги нашите понуди на линковите подоле:

ТРАНСФЕР ОД АЕРОДРОМ ДО ВАШЕТО СМЕСТУВАЊЕ И ОБРАТНО

РЕНТ-А-КАР ЗА ПЕРИОДОТ НА ВАШЕТО ПАТУВАЊЕ

КОМПЕНЗАЦИЈА ПРИ ОДЛОЖЕН ИЛИ ОТКАЖАН ЛЕТ

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 😄

Tags: (kipar, kipar leto 2024, kipar leto 2024 all inclusive, aja napa, kipar aja napa)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *