Златибор, сместен во живописниот пејзаж на Србија, е волшебен регион кој мами со својата природна убавина и шарм. Карактеризиран со ридови, густи борови шуми и пространи ливади, Златибор нуди спокојно бегство за оние кои бараат одмор од урбаната врева.

Воздухот е чист, so мирис на бор, а пејзажот е украсен со традиционални села. Чувството на спокојство продира во областа, што го прави идеално одморалиште за љубителите на природата и оние кои бараат мирно бегство.

Климата на Златибор е континентална, со студени зими и благи лета, што го прави идеална дестинација за посетителите кои бараат и зимски спортови и летни одмори. Областа е преполна со традиционални српски села, каде рустикални дрвени куќи со стрмни покриви хармонично се вклопуваат со природното опкружување. Овие села нудат поглед во локалниот начин на живот, прикажувајќи ги традиционалните занаети, гостопримството и вкусната регионална кујна.

Златибор не е само рај за активности на отворено, туку и складиште на богато културно наследство. Посетителите можат да ги истражуваат шармантните локални пазари, да уживаат во вкусовите на регионалната кујна и да се нурнат во топлината на традиционалното гостопримство.

Регионот е украсен со уникатни атракции, како што е познатата пештера Стопица, чии сложени формации ги пленат љубителите на маѓепсаната. Околните планини нудат авантури за пешачење и скијање, додека недопрените езера нудат освежителен одмор за време на топлите месеци.

Близината на регионот до други значајни српски дестинации, како што се Националниот парк Тара и Мокра Гора, дополнително ја зголемува неговата привлечност. Златибор служи како порта за истражување на различните пејзажи на Србија, нудејќи добро патување.

Без разлика дали некој бара авантура во одличното отворено или тивок момент на размислување, Златибор се издвојува како дестинација која се грижи за различни интереси, што го прави скапоцен камен во срцето на Балканот кој ги сплетува елементите на природата и културата, создавајќи таписерија од искуства што се задржуваат во срцата на оние кои имаат доволно среќа да ги истражат неговите чуда.

zlatibor

Сместување:

Сместувањата се реализираат преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Поголем избор на сместувања

Доколку ви е потребен поголем избор може да резервирате сместување за било кој период од годината во графиконот под овој текст.

Празници, неработни денови и продолжени викенди

Нашиот тим ги лоцира и објави предстојните празници, неработни денови и продолжени викенди со цел да уживате во совршениот спој на удобност и луксуз со нашиот избор на извонредни сместувања.

21-23 јуни 2024

02-04 август 2024

07-09 септември 2024

11-13 октомври 2024

Временска прогноза

Zlatibor
Current weather
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-

Дополнителни информации:

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 😄

Tags (zlatibor, apartmani zlatibor, zlatibor apartmani, hoteli zlatibor, zlatibor apartman)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *