Дојран, лоциран во Македонија, е мирен и спокоен град сместен покрај брегот на Дојранското Езеро. Градот зрачи со шармантна, пријатна и мирна атмосфера со своите живописни пејзажи и убава архитектура. Опкружен со многубројни ридови и бујно зеленило, Дојран нуди мирно одморалиште за посетителите кои бараат спокојство, мир и бегство од урбаната џунгла.

Локалната култура е длабоко вкоренета во историјата на регионот, а посетителите можат да го истражат уникатниот шарм на градот преку неговите традиционални обичаи и топлото гостопримство. Улиците од калдрма се виткаат низ градот, водат до мали продавници, кафулиња и локални пазари и кафеани каде што може да се доживеат автентичните вкусови на македонската кујна.

Најголема знаменитост на Дојран е неговото истоимено дојранско езеро, спокојно водно тело што додава вредност во природната убавина на градот. Дојранското Езеро е прекугранично езеро сместено на Балканскиот Полуостров, споделено меѓу Македонија и Грција. Сместено во живописен пејзаж, езерото е опкружено со ридови и бујно зеленило. Се протега на површина од приближно 43 квадратни километри, што го прави релативно мало, но еколошки значајно водно тело. Езерото обезбедува живописна позадина за лежерни прошетки по должината на брегот или возење со брод или кајак што им овозможува на посетителите да се вклопат во мирниот амбиент.

Водите на езерото се хранат од неколку мали реки и потоци, што придонесува за неговиот слатководен екосистем. Дојранското Езеро е познато по своите бистри води, создавајќи мирна средина што ги привлекува и локалното население и туристите кои бараат мирно одморалиште.

Едноставноста и природната убавина на Дојран го прават идеална дестинација за оние кои бараат мирно бегство, далеку од метежот и вревата на урбаниот живот. Шармот на градот лежи во неговите недопрени пејзажи и вистинската топлина на неговите луѓе, создавајќи прекрасно искуство за секој што ќе се најде во овој прекрасен македонски град.

dojran
star dojran

Сместување:

Сместувањата се реализираат преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.

Сместување во Нов Дојран

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Сместување во Стар Дојран

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Поголем избор на сместувања:

Доколку ви е потребен поголем избор може да резервирате сместување за било кој период од годината во графиконот под овој текст.

Празници, неработни денови и продолжени викенди

Нашиот тим ги лоцира и објави предстојните празници, неработни денови и продолжени викенди со цел да уживате во совршениот спој на удобност и луксуз со нашиот избор на извонредни сместувања.

21-23 јуни 2024

02-04 август 2024

07-09 септември 2024

11-13 октомври 2024

Временска прогноза

Dojran
Current weather
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-

Дополнителни информации

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 😄

Tags (dojran, star dojran, apartmani dojran, dojran smestuvanje, smestaj dojran)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *