Олбија, се наоѓа во североисточниот регион на Сардинија, Италија, и е крајбрежен град познат по своите прекрасни плажи, богата историја и култура. Градот служи како порта кон познатата Коста Смералда, луксузен дел од крајбрежјето познато по кристално чистите води, белите песочни плажи и луксузните одморалишта.

Самата Олбија може да се пофали со историски центар со тесни калдрми, традиционална архитектура и знаменитости како што е средновековната базилика Сан Симплицио, која датира од 11 век. Раздвиженото пристаниште е централна точка на градот, обезбедувајќи витална врска со италијанското копно и блиските острови преку редовни линии на фериботи.

Археолошкиот музеј на Олбија нуди увид во античкото минато на регионот, прикажувајќи артефакти од цивилизацијата Нурагика и римската ера. Градот е опкружен со природни убавини, вклучувајќи ја морската заштитена област Таволара-Пунта Кода Кавало која е рај за нуркачи и нуркачи.

Локалната кујна е прекрасен спој на свежа морска храна, традиционални јадења од Сардинија и робусни вина, што го одразува богатото кулинарско наследство на островот. Топлата медитеранска клима на Олбија, во комбинација со нејзиниот спој на културни атракции и природни чуда, ја прави популарна дестинација за туристите кои бараат и релаксација и авантура.

Сардинија, вториот по големина остров во Средоземното Море, е неверојатен италијански регион познат по својот пејзаж, кристално чистите води и богатото културно наследство. Нејзиното крајбрежје, кое се протега на речиси 2.000 километри, може да се пофали со некои од најубавите плажи во Европа, како Коста Смералда, а особено е познат по своите смарагдни води и луксузните одморалишта. Внатрешноста на островот се карактеризира со планини, шуми и рамнини, дом на традиционални села и антички археолошки локалитети.

Историјата на Сардинија е длабоко вкоренета во нејзината единствена цивилизација, која процвета од бронзеното доба до 2 век од нашата ера. Нураге, мистериозни камени структури расфрлани низ островот, се доказ за оваа древна култура. Дополнително, историјата на Сардинија рефлектира различни влијанија, вклучително и римско, византиско, шпанско и италијанско, а секое оставило свој белег на архитектурата, кујната и обичаите на островот.

sardinija leto 2024

Авиобилети

Тимот на Travelko.mk ви нуди авиобилети по предходно направена детална анализа за да добиете најповолни цени за вашите патувања. Авиобилетите се реализираат преку Skyscanner.com (метапребарувач кој ви овозможува да ги споредите сите достапни опции за летови според филтрите што сте ги поставиле и потоа резервирате на веб-страниците на авиокомпаниите како Wizzair, Ryanair и многу други).

Специјално за вас најдовме најповолни цени за повратни авионски билети за Олбија/Сардинија со поаѓање од Белград/Србија

Јули 2024 година

Кликнете на овој линк за да резервирате повратни авиобилети од 24.07.2024 до 31.07.2024 - 10.877 денари по лице

Август 2024 година

Кликнете на овој линк за да резервирате повратни авиобилети од 19.08.2024 до 26.08.2024 - 14.726 денари по лице

Септември 2024 година

Кликнете на овој линк за да резервирате повратни авиобилети од 06.09.2024 до 13.09.2024 - 11.934 денари по лице

Доколку не ви одговараат нашите препорачани датуми на графиконот подоле може да си резервирате авиобилети за било кој период од годината.

*Напомена: Како се приближува датумот за патување така авиобилетите може да бидат распродадени или да бидат со повисока цена. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Сместување:

Сместувањата се реализираат преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Поголем избор на сместувања

Доколку ви е потребен поголем избор може да резервирате сместување за било кој период од годината во графиконот под овој текст.

*Напомена: Како се приближува датумот за патување така сместувањата може да бидат распродадени или цената да варира. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Дополнителни услуги

Доколку ви се потребни дополнителни услуги при вашето патување погледајте ги нашите понуди на линковите подоле:

АВТОМОБИЛСКИ ТРАНСФЕР ОД АЕРОДРОМ ДО АЕРОДРОМ ИЛИ ОД АЕРОДРОМ ДО ВАШЕТО СМЕСТУВАЊЕ И ОБРАТНО

ТРАНСФЕРИ И БИЛЕТИ ЗА АВТОБУСИ И ВОЗОВИ

РЕНТ-А-КАР ЗА ПЕРИОДОТ НА ВАШЕТО ПАТУВАЊЕ

КОМПЕНЗАЦИЈА ПРИ ОДЛОЖЕН ИЛИ ОТКАЖАН ЛЕТ

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 🙂

Tags: (sardinija leto 2024, sardinija aranzmani 2024, sardinija iskustva, hoteli sardinija, sardinija letovi)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *