Островот Родос, сместен во југоисточниот дел на Егејското Море, е дестинација која беспрекорно ја спојува античката историја, живописната култура и неверојатната природна убавина. Островот, познат по својата значајна улога во грчката митологија, е полн со приказни кои датираат од антиката.

Стариот град Родос, светско наследство на УНЕСКО, стои како жив доказ за средновековното минато на островот. Ограден со ѕидови, овој добро сочуван лавиринт од улици со калдрма и средновековна архитектура ги превезува посетителите назад во времето. Палатата на Големиот мајстор, замок во Стариот град, ја зголемува привлечноста со своето импозантно присуство и историско значење.

Надвор од историскиот контекст, Родос може да се пофали со прекрасни плажи со златни песоци и кристално чисти води. Од живиот брег на Фалираки до спокојната убавина на Цамбика, секоја плажа нуди уникатно искуство на Егејското Море.

Навлегувајќи во внатрешноста на земјата, пејзажот се расплетува во волшебен мозаик од планини, плодни долини и живописни села. Маслинови насади, лозја и овоштарници со цитрус се распространети низ селата, што придонесува за угледот на островот за производство на некои од најдобрите маслиново масло и вина во Грција.

Акрополот на Линдос, античка тврдина сместена на врвот, е уште еден белег на Родос. Локалитетот прикажува хармоничен спој на хеленистичка, римска и средновековна архитектура, обезбедувајќи панорамски поглед на околниот пејзаж и морето.

Љубителите на кулинарството ќе уживаат во гастрономските понуди на Родос, кои ја прикажуваат изобилството на островот од свежи, локални состојки. Од солена мусака до вкусна морска храна уловена од водите на Егејското Море, кујната на островот е патување низ вкусовите што ја рефлектираат неговата културна разновидност.

Современите удобности беспрекорно коегзистираат со античкиот шарм, бидејќи островот ги задоволува потребите на современите патници додека го зачувува своето историско наследство. Шик кафулиња, бутици и шеталишта на брегот придонесуваат за енергичната атмосфера што проникнува и во стариот и во новиот дел на Родос.

Како што сонцето заоѓа над егејскиот хоризонт, островот Родос се трансформира во магично царство, со топлиот сјај на зајдисонцето што фрла волшебна магија. Без разлика дали талкате низ средновековните улици, уживајќи на плажите исполнети со сонце или уживајќи во локалните деликатеси, Родос ги плени посетителите со својата безвременска привлечност, поканувајќи ги да ја искусат убавината на овој грчки рај.

 rodos
apartmani rodos
smestuvanje rodos
rodos hoteli

Авиобилети

Тимот на Travelko.mk ви нуди авиобилети по предходно направена детална анализа за да добиете најповолни цени за вашите патувања. Авиобилетите се реализираат преку Skyscanner.com (метапребарувач кој ви овозможува да ги споредите сите достапни опции за летови според филтрите што сте ги поставиле и потоа резервирате на веб-страниците на авиокомпаниите како Wizzair, Ryanair и многу други).

Специјално за вас најдовме најповолни цени за повратни авионски билети за Родос со поаѓање од Солун/Грција.

Јули 2024 година

Кликнете на овој линк за да резервирате повратни авиобилети од 15.07.2024 до 22.07.2024 - 6.587 денари по лице

Август 2024 година

Кликнете на овој линк за да резервирате повратни авиобилети од 21.08.2024 до 28.08.2024 - 10.593 денари по лице

Септември 2024 година

Кликнете на овој линк за да резервирате повратни авиобилети од 22.09.2024 до 29.09.2024 - 2.525 денари по лице

Доколку не ви одговараат нашите препорачани датуми на графиконот подоле може да си резервирате авиобилети за било кој период од годината.

*Напомена: Како се приближува датумот за патување така авиобилетите може да бидат распродадени или да бидат со повисока цена. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Сместување:

Сместувањата се реализираат преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.

Родос

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Фалираки

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Поголем избор на сместувања

Доколку ви е потребен поголем избор може да резервирате сместување за било кој период од годината во графиконот под овој текст.

*Напомена: Како се приближува датумот за патување така сместувањата може да бидат распродадени или да бидат со различна цена. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Дополнителни услуги

Доколку ви се потребни дополнителни услуги при вашето патување погледајте ги нашите понуди на линковите подоле:

ТРАНСФЕР ОД АЕРОДРОМ ДО ВАШЕТО СМЕСТУВАЊЕ И ОБРАТНО

РЕНТ-А-КАР ЗА ПЕРИОДОТ НА ВАШЕТО ПАТУВАЊЕ

КОМПЕНЗАЦИЈА ПРИ ОДЛОЖЕН ИЛИ ОТКАЖАН ЛЕТ

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 😄

Tags: (rodos, rodos leto 2024, rodos grcija, leto 2024 grcka, grcka)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *