Валенсија, е жив град на источниот брег на Шпанија кој зрачи со уникатен спој на историја, култура и модерност. Неговиот медитерански шарм е видлив во неговата неверојатна архитектура, со мешавина на стари и нови згради. Живите улици се украсени со шарени фасади, интересни кафулиња и раздвижени пазари, создавајќи привлечна атмосфера како за локалното население така и за посетителите.

Градот е познат по своите импресивни знаменитости, како што е футуристичкиот Град на уметностите и науките, чудо на современиот дизајн. Историскиот центар на Валенсија може да се пофали со архитектонски скапоцени камења како катедралата Санта Марија и Берзата на свилата, кои го прикажуваат своето богато наследство и средновековно влијание.

Храната е значаен дел од идентитетот на Валенсија, со тоа што паелата е јадење кое потекнува од регионот. Раздвижената сцена со храна нуди разновидни медитерански вкусови и свежи производи, најдобро вкусени во локалните ресторани и предјадења барови.

Близината на Валенсија до морето ја зголемува нејзината привлечност, нудејќи прекрасни плажи и жив брег. Шеталиштето покрај плажата е популарно место за лежерни прошетки, спортови на вода и уживање во сонцето.

Духот на славење оживува за време на Лас Фалас, годишен фестивал на кој елаборирани скулптури и фигури се прикажуваат низ градот, кулминирајќи со голем спектакл од оган и огномет.

Генерално, Валенсија ја сака својата историја, ја слави својата култура и ја прифаќа иднината со динамична и волшебна енергија.

valensija
spanija

Авиобилети

Тимот на Travelko.mk ви нуди авиобилети по предходно направена детална анализа за да добиете најповолни цени за вашите патувања. Авиобилетите се реализираат преку Skyscanner.com (метапребарувач кој ви овозможува да ги споредите сите достапни опции за летови според филтрите што сте ги поставиле и потоа резервирате на веб-страниците на авиокомпаниите како Wizzair, Ryanair и многу други).

Специјално за вас најдовме најповолни цени за повратни авионски билети за Валенсија со поаѓање од Скопје/Македонија

Јули 2024 година

Кликнете на овој линк за да резервирате повратни авиобилети од 07.07.2024 до 17.07.2024 - 14.259 денари по лице

Август 2024 година

Кликнете на овој линк за да резервирате повратни авиобилети од 21.08.2024 до 29.08.2024 - 17.526 денари по лице

Септември 2024 година

Кликнете на овој линк за да резервирате повратни авиобилети од 05.09.2024 до 12.09.2024 - 15.823 денари по лице

Доколку не ви одговараат нашите препорачани датуми на графиконот подоле може да си резервирате авиобилети за било кој период од годината.

*Напомена: Како се приближува датумот за патување така авиобилетите може да бидат распродадени или да бидат со повисока цена. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Сместување:

Сместувањата се реализираат преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Поголем избор на сместувања

Доколку ви е потребен поголем избор може да резервирате сместување за било кој период од годината во графиконот под овој текст.

*Напомена: Како се приближува датумот за патување така сместувањата може да бидат распродадени или цената да варира. Затоа наша препорака е да направите резервација што е можно побрзо. Ако имате потешкотии при резервации и ви е потребна наша помош слободно контактирајте не на info@travelko.mk или пополнете ја контакт формата и ви гарантираме дека ќе ја најдеме најдобрата понуда и цена за сместување на пазарот.

Дополнителни услуги

Доколку ви се потребни дополнителни услуги при вашето патување погледајте ги нашите понуди на линковите подоле:

ТРАНСФЕР ОД АЕРОДРОМ ДО ВАШЕТО СМЕСТУВАЊЕ И ОБРАТНО

РЕНТ-А-КАР ЗА ПЕРИОДОТ НА ВАШЕТО ПАТУВАЊЕ

КОМПЕНЗАЦИЈА ПРИ ОДЛОЖЕН ИЛИ ОТКАЖАН ЛЕТ

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 🙂

Tags: (spanija, spanija leto 2024, valensija, spanija leto 2024 avion, spanija odmor 2024)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *