Охрид е живописен град сместен во југозападниот дел на Македонија, сместен на брегот на Охридското Езеро. Тoj е една од најстарите човечки населби во Европа и светско наследство на УНЕСКО, познат по својата богата историја, неверојатни природни убавини и културно значење.

Охрид може да се пофали со богатство на историски локалитети и знаменитости. Градот има наследство кое опфаќа над 2.000 години, со влијанија од античките цивилизации како што се Грците, Римјаните, Византијците и Османлиите. Историскиот центар на Охрид е дом на бројни цркви, манастири и археолошки урнатини, што го одразува неговото културно и религиозно значење.

Охридското Езеро e едно од најдлабоките и најстарите езера во Европа и често се нарекува „Бисер на Балканот“. Езерото нуди можности за пливање, пловење и риболов, како и неверојатен поглед на околните планини.

Стариот град на Охрид е шармантна и добро сочувана област, која се карактеризира со тесна калдрма, традиционални куќи и историски градби. Шетајќи низ Стариот град, посетителите можат да ги истражуваат неговите бројни цркви, како што се црквата Света Софија и црквата Свети Јован во Канео, и двете познати по нивните византиски фрески. Стариот град, исто така, располага со традиционални занаетчиски продавници, кафулиња и ресторани кои служат локални деликатеси.

Охридската тврдина, позната и како Самуилова тврдина, е значајна знаменитост. Датира од 4 век пред нашата ера и нуди панорамски поглед на Охрид, Охридското Езеро и околниот пејзаж. Во рамките на ѕидините на тврдината, посетителите можат да истражуваат археолошки остатоци, а исто така има и мал музеј.

Охрид има енергична културна сцена, со бројни фестивали, концерти и уметнички изложби кои се одржуваат во текот на целата година. Фестивалот Охридско лето, кој се одржува од јули до август, е еден од најистакнатите културни настани во регионот, со изведби на музика, театар и танц.

Спојот на историското значење, природните убавини и културното наследство на Охрид го прави волшебна дестинација. Без разлика дали ги истражувате неговите антички локалитети, уживате во водените активности на Охридското Езеро или потопувајќи се во неговата живописна атмосфера, посетителите на Охрид сигурно ќе бидат маѓепсани од неговиот уникатен шарм.

ohrid
ohrid smestaj
apartmani ohrid
smestuvanje ohrid

Сместување

Сместувањата се реализираат преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.

Сместување во центарот на градот

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели Охрид

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Сместување во крајбрежјето

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели Охрид

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Поголем избор на сместувања:

Доколку ви е потребен поголем избор може да резервирате сместување за било кој период од годината во графиконот под овој текст.

Празници, неработни денови и продолжени викенди

Нашиот тим ги лоцира и објави предстојните празници, неработни денови и продолжени викенди со цел да уживате во совршениот спој на удобност и луксуз со нашиот избор на извонредни сместувања.

21-23 јуни 2024

02-04 август 2024

07-09 септември 2024

11-13 октомври 2024

Временска прогноза

Ohrid
Current weather
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-

Дополнителни информации

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 😄

Tags (ohrid, hotel ohrid, apartmani ohrid, ohrid smestuvanje, smestaj ohrid)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *