Закинтос, волшебниот остров сместен во Јонското Море, ги плени посетителите со својата природна убавина и богатото културно наследство. Островот, познат и како Занте, може да се пофали со разновиден пејзаж кој вклучува недопрени плажи и живописни маслинови градини. Кристално чистите води што го опкружуваат Закинтос се доказ за неговата репутација како рај за љубителите на природата.

Една од најпознатите обележја на островот е плажата Навагио, затскриено залив со златни песоци и тиркизни води. Потонатиот брод на брегот додава чуство на мистерија на оваа прекрасна локација, што ја прави дестинација што мора да ја посетат сите.

Градот Закинтос, главниот град на островот, е шармантен спој на венецијанската и грчката архитектура. Низ градот се вртат тесни калдрма, што водат до живописни плоштади и традиционални таверни. Црквата Свети Дионисиос, посветена на светецот-заштитник на островот, стои како доказ за религиозното наследство и архитектонската елеганција на Закинтос. Живата атмосфера на градот е надополнета со неговиот жив брег, каде што локалното население и посетителите се собираат за да уживаат во медитеранската кујна и живиот ноќен живот.

Внатрешноста на островот е таписерија од зелени пејзажи украсени со маслинови дрвја, лозја и чудни села. Истражувањето на руралните области на Закинтос им овозможува на патниците да го искусат автентичниот грчки начин на живот, кој се карактеризира со топло гостопримство и силна врска со земјата. Традиционалните планински села, како што се Кери и Волимес, нудат поглед во културните традиции на островот, со камени куќи и шармантни плоштади каде се собираат локалното население.

Закинтос е дом и на загрозената морска желка. Заливот Лаганас, сместен на јужниот брег, служи како витално место за гнездење за овие величествени суштества. Напорите за зачувување на островот имаат за цел да ги заштитат желките и нивното живеалиште, овозможувајќи им на посетителите да бидат сведоци на овие фасцинантни суштества во нивната природна средина.

Кујната на островот е прослава на свежи, локални состојки. Маслиновото масло, маслинките и виното се основни производи на закинтиската гастрономија, надополнети со деликатеси од морска храна кои се добиваат од околните води. Традиционалните јадења, како што се мусака и пастицио, го прикажуваат кулинарското наследство на островот, при што секој залак нуди вкус на Медитеранот.

Накратко, Закинтос е скапоцен камен во Јонското Море, каде природните чуда, културните богатства и топлото гостопримство се спојуваат за да создадат незаборавна дестинација. Без разлика дали уживаат на плажите облеани со сонце, истражуваат историски градови или уживаат во вкусовите на локалната кујна, посетителите на Закинтос сигурно ќе бидат маѓепсани од разновидната и безвременска привлечност на островот.

zakintos
zakintos iskustva
zakintos leto 2024
zakintos 2024

Сместување:

Сместувањата се реализираат преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.

Закинтос (Zakintos)

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Лаганас

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Поголем избор на сместувања

Доколку ви е потребен поголем избор може да резервирате сместување за било кој период од годината во графиконот под овој текст.

Траект

Билетите се реализираат преку Ferryscanner.com (онлајн платформа која им овозможува на корисниците да пребаруваат, споредуваат и резервираат билети за траект за различни линии низ светот. Веб-страницата обезбедува информации за различни оператори на траекти, распореди и цени, и им овозможува на патниците да најдат и резервираат патувања со траект.

Закинтос е грчки остров до кој посетителите можат да стигнат со траект. Премините од/до него се достапни во текот на целата година. Сите фериботи кои поаѓаат од копното заминуваат од Килини, пристаниште кое се наоѓа во северозападниот дел на Пелопонез.

Кликнете на овој линк за да резервирате траект за вас и вашето возило од Килини до Закинтос и назад

Празници, неработни денови и продолжени викенди

Нашиот тим ги лоцира и објави предстојните празници, неработни денови и продолжени викенди со цел да уживате во совршениот спој на удобност и луксуз со нашиот избор на извонредни сместувања.

21-23 јуни 2024

02-04 август 2024

07-09 септември 2024

11-13 октомври 2024

Временска прогноза

Zakynthos
Current weather
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-

Дополнителни информации

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 😄

Tags (zakintos, zakintos leto 2024, zakintos 2024, zakintos iskustva, zakintos leto 2024 mk)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *