Калитеа е живописен крајбрежен град кој се наоѓа во регионот на Халкидики во северна Грција. Познаa по својата неверојатна убавина и привлечна медитеранска клима, Калитеа е популарна дестинација која привлекува патници кои бараат спој на природниот сјај и модерната удобност.

Името „Калитеа“ во превод значи „прекрасна глетка“. Сместена на источниот брег на полуостровот Касандра, Калитеа може да се пофали со неверојатни глетки на синото Егејско Море и околните бујни пејсажи. Песочните плажи на градот со кристално чисти води го прави идеално место за сончање, пливање и спортови на вода.

Еден од најзначајните аспекти на Калитеа е неговото историско значење. Во античко време, областа била дом на светилиште посветено на богот на лекувањето, Асклепиј. Патниците можат да ги истражуваат урнатините на ова светилиште при нивната посета.

Калитеа не е само историја и плажи; исто така нуди жива атмосфера со бројни барови, ресторани и таверни каде што посетителите можат да уживаат во вкусна грчка кујна, свежа морска храна и традиционални деликатеси. Ноќниот живот во градот е на завидно ниво за патниците кои бараат забава по зајдисонце.

Калитеа служи како одлична база за истражување на другите делови на Халкидики, каде патниците може да ги истражуваат шармантните места во регионот, зелените шуми, па дури и да тргнат на патувања со брод до блиските острови.

За оние кои бараат релаксација, авантура или мешавина од двете, Калитеа нуди незаборавно бегство. Без разлика дали сакате да се седите на сонце на песочните плажи или да се препуштите на вкусната кујна, Калитеа нуди волшебно искуство за секој патник кој сака да ја истражува нејзината убавина.

Автентичноста и недопрениот шарм на Неа Калитеа го прават скриен скапоцен камен долж грчкиот брег. Неговата пријатна атмосфера, во комбинација со убавината на околината, создава идилична дестинација за оние кои бараат повлекување од метежот и вревата од секојдневниот живот.

kalitea
kalitea hoteli
kalitea smestaj
kalitea

Сместување:

Сместувањата се реализираат преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Поголем избор на сместувања:

Доколку ви е потребен поголем избор може да резервирате сместување за било кој период од годината во графиконот под овој текст.

Празници, неработни денови и продолжени викенди

Нашиот тим ги лоцира и објави предстојните празници, неработни денови и продолжени викенди со цел да уживате во совршениот спој на удобност и луксуз со нашиот избор на извонредни сместувања.

21-23 јуни 2024

02-04 август 2024

07-09 септември 2024

11-13 октомври 2024

Временска прогноза

Kallithéa
Current weather
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-

Дополнителни информации

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 😄

Tags (kalitea, kalitea halkidiki, kalitea grcija, kasandra grcija, prv krak grcija)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *