Парга е прекрасен крајбрежен град кој се наоѓа во северозападниот дел на Грција, поточно во регионот на Епир. Сместен покрај Јонското Море и е познат по својата неверојатна природна убавина, тиркизни води и живописни пејзажи.

Парга се карактеризира со својот шармантен стар град со тесни, калдрми и шарени куќи кои се искачуваат по ридовите. Во срцето на градот, ќе најдете венецијански замок кој датира од 11 век, кој нуди неверојатен панорамски поглед на градот и околното море.

Главната плажа во градот, плажата Крионери, е погодно лоцирана веднаш до центарот на градот и е лесно достапна. Се одликува со кристално чисти води и релаксирачки амбиент. Плажата Валтос, полумесечина од златен песок врамена со зелени ридови, ги повикува и оние кои трагаат по сонцето и љубителите на водата. Кристално чистите води на Јонското Море покануваат лежерно пливање и патувања со брод до блиските островчиња, како што се Панагија и Паксос, при што секој може да се пофали со своја уникатна привлечност.

Парга често се споредува со островски град поради неговиот уникатен карактер и атмосфера. Посетителите можат да уживаат во мешавина на грчка и венецијанска архитектура, со брег украсен со ресторани, кафулиња и продавници. Топлата и пријателска атмосфера на градот го прави популарна дестинација и за локалното население и за туристите.

За љубителите на историјата, Парга има значајно место во грчката историја, бидејќи низ вековите имала различни владетели, вклучувајќи ги Венецијанците, Османлиите и Французите. Историјата на Парга е длабоко вкоренета во нејзиното венецијанско влијание, очигледно во архитектурата и иконскиот венецијански замок кој гордо стои на ридот со поглед на градот. Оваа средновековна тврдина не само што дава поглед во минатото на регионот, туку и ги наградува посетителите со панорамски поглед на крајбрежната убавина на Парга и околниот пејзаж.

Севкупно, Парга е волшебна дестинација која нуди спој на историја, зачудувачки пејзажи и опуштена атмосфера на брегот, што ја прави привлечно место за оние кои бараат незаборавно искуство за одмор во Грција.Парга ја опфаќа суштината на грчкото гостопримство и убавина, нудејќи хармоничен спој на историја, култура и природен сјај. Без разлика дали уживаат во топлината на нејзините плажи, ги истражуваат нејзините историски места или едноставно уживаат во локалната кујна, посетителите на Парга се потопуваат во идиличното медитеранско бегство.

parga
parga hoteli
apartmani parga
hoteli parga

Сместување:

Сместувањата се реализираат преку водечкиот светски оператор Skyscanner.com  (сервис кој помага да најдете и споредите цени на хотели и апартмани ширум светот нудејќи информации за повеќе од 250 000 хотели во 205 земји и работејќи со податоци од повеќе од 10 системи за онлајн резервации, како што се Booking.com, Agoda.com, Hotels.com, Expedia, Trip.com и многу други). Метапребарувачот брзо и прецизно ги бара најдобрите зделки за параметрите за пребарување наведени од страна на корисникот.

Апартмани

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог апартмани по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Хотели

Нашиот тим специјално за вас ви нуди предлог хотели по предходно направена детална анализа со цел да добиете најповолни услови по однос на цена/квалитет.

Поголем избор на сместувања:

Доколку ви е потребен поголем избор може да резервирате сместување за било кој период од годината во графиконот под овој текст.

Празници, неработни денови и викенди

21-23 јуни 2024

02-04 август 2024

07-09 септември 2024

11-13 октомври 2024

Временска прогноза

Parga
Current weather
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-
-
-
Forecast
Rain chance-

Дополнителни информации

Ако сакате редовно да добивате информации за нашите најдобри можности и понуди за патување на вашата електронска адреса, претплатете се на нашиот бесплатен билтен!


Заследете ја нашата страна на Фејсбук за да бидете во тек и да не пропуштите ниту една наша понуда 😄

Tags (parga, parga leto 2024, parga leto 2024 mk, parga grcija, parga iskustva, parga apartmani)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *